SZÓLJ SZÁM

2O23 – 2O24.

JANUÁRI MEGFEJTÉSEK

1. Kedves Beáták, tudtátok, hogy nevetek latin eredetű? Azt jelenti: boldog. Kutassatok, vajon mit jelentenek az alábbi idegen eredetű, de elmagyarosodott keresztnevek:

Blanka – fehér, Angella – angyal, Róza – rózsa, Bella – szép, Felícia – boldog, Auróra – hajnal, Péter – kőszikla, Viktor – győző, Félix – boldog, Benedek – áldott. 

2. Mit jelent: boldog, mint az üveges, amikor hanyatt esik? Keressetek még ilyen tréfás szólásokat, közmondásokat, amelyek épp az ellenkezőjét jelentik annak, amit állítanak.

Boldog, mint az üveges, amikor hanyatt esik. – Boldogtalan, bosszús, hiszen összetört a számára kenyérkeresetet jelentő üveg.

Okos, mint a tordai kos. – Buta.

Krokodilkönnyeket hullat. – Nem sajnálja, csak mímeli a sírást.

Nesze semmi, fogd meg jól. – Valójában semmit sem kapsz.

Mehet panaszra a sóhivatalba. – Hiába panaszkodik, semmi értelme.

Ő sem jobb a Deákné vásznánál. – Hibás, téves, rossz minőségű.

3. Fejezzétek ki egyetlen igével: megveszi az Isten hidege. Gyűjtsetek minél több rokon értelmű kifejezést, szólást, közmondást.

Megveszi az Isten hidege. – fázik, fagyoskodik, vacog, vacog a foga, borzong, megdermed, meggémberedik, remeg, reszket, didereg, cidrizik, citerázik, lúdbőrözik, remeg a hidegtől, rázza a hideg, futkos a hideg a hátán, reszket, mint a nyárfalevél, mint a kocsonya, mint a fázós agár.

            Ki milyen fával tüzel, úgy melegedik.

            Olyan fát tégy a tűzre, ami ég.

            Aki fázik, fogjon fát a kezébe.

            Aki fázik, reszkessen.

Nyertesek

a gyergyószentmiklós Fogarasy Mihály Általános Iskola III. A osztálya;

a lövétei III. osztály.

FEBRUÁRI MEGFEJTÉSEK

1. Mi lesz a jelmezed a karneválon? A sportmezre rányomtatják a csapat címerét. Meztelen karját dörzsölgette. Ne járkálj mezítláb a hideg kövön. A hízelgő róka a barátság mezébe bújt.

2. Nem őszinte: hazug, hazudó, hazudozó, hazudós, hamis, félrevezető, álszent, színészkedik, szemfényvesztő, hantás, átverő, megtévesztő, füllentő, széltoló, lódító, ámító, simlis, kókler, svindler, teszi magát, megjátsza magát.

3. A dombon várrom áll. A villamost várom. Ép testben ép lélek. Épp idejében érkeztél. Apukám állszakállt növesztett. A színész álszakálla leesett. Imre vállal lökte fel Janit. A nővérem fordítói munkát is vállal. Szoboszlai kiállt a csapatból. Ez az udvar seprűért kiált.

Nyertesek

a szovátai S. Illyés Lajos Iskola III. A osztálya;

a gyulakuti III. osztály.

MÁRCIUSI MEGFEJTÉSEK

1. Az ejtőernyős legyőzte a félelmét. Aki elég elszánt, minden akadályt legyőz. Meggyőzte a barátját, így ketten indultak el. Nem győzte kivárni a végét, otthagyott  csapot-papot. Meredek a hegy, nagyi alig győzi szusszal. Próbált ébren maradni, de legyőzte az álom.

2. Régi cseléd vagy a háznál, mindig emberül szolgáltál. Tanultak ők emberséget, nem bántják a kis vendéget. Áron felnőtt, embernyi legény lett belőle. Kinizsinek szinte emberfölötti ereje volt. A foglyok embertelen körülmények között szenvedtek. Tévedni emberi dolog. Bolygónk védelme az egész emberiség feladata.

Nyertesek

Bálint Vilmos, Dicsőszentmárton;

a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum III. SbS osztálya.

ÁPRILISI MEGFEJTÉSEK

1. Szelek: északi, déli, keleti, nyugati, parti, helyi, sarki szél, ciklon, hurrikán, tájfun, monszun, tornádó, orkán, passzátszél. Tájainkon fúj a Nemere, a Bóra, a Crivăț, a Kosava.

2. A szél hangját utánzó igék: fütyöl, fütyörész, fuvolázik, dudál, trombitál, suttog, neszez, dalol, süvít, ordít, örjöng, dörömböl, sikolt, sziszeg, sír. A szél mozgását utánzó igék: libeg, libben, lebben, motoz, forog, kanyarog, tekereg, táncol, szalad, fut, rohan, nyargal, tombol.

3. Éhes disznó  makkal álmodik. Az ígéret szép szó, ha megtartják, úgy jó. Amilyen a mosdó, olyan a törülküző. Az igazság fegyver, az álnokság megver. Addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér.

MÁJUSI MEEGFEJTÉSEK

1. szélrózsa – a világtájak irányát mutató, csillag alakú ábra; szellőrózsa – fehér erdei virág; szélzsák – rúd tetején a szél irányát mutató zsák; szélkiáltó – madárfaj, a szalonka rokona; szélfogó – fasor, kerítés szél, hófúvás kifogására; szélvédő – jármű első ablaka; szélárnyék – széltől védett jelyzet.

2. Reggelente szellőztetünk. Szellős kamrában jobban eláll az étel. A szellőzetlen ruha megmolyosodik. Hagyjatok szellőzőnyílást a falon! Csiribiri egy kis tündér, szellőlány. 

3. Szellemi, szellemiség, szellemiek, szellemóriás, szellemdús, szellemtörténet, szellemes, szellemtelen, szellemesség, szellemeskedik, szellemvilág, szellemidézés, szellemjárás, szellemkastély, szellemvasút, szelleműzés, korszellem, osztályszellem. 

4. A szellemi abrak szellemi táplálék, könyv, tanulnivaló.

Nyertesek

a gyulakuti III. osztály;

a lövétei III. osztály;

a brassói 15-ös Általános Iskola III. C osztálya;

a szatmárnémeti Mircea Eliade Iskola III. C osztálya.