![]() |
további tudnivalók
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi VersenyVersenyszabályzat a 2013/2014-es tanévre A verseny célja a diákok anyanyelvi és irodalmi műveltségének gyarapítása; a vetélkedő elvárásrendszerében alapvető követelmény a három korosztálynak megfelelő anyanyelvi műveltség, kreativitás, beszédkészség és a magyar irodalmban, történelemben való tájékozottság. A nyelvi kérdések, feladatok kötődhetnek a verseny helyszínéhez, illetve valamely időszerű irodalmi, történelmi évfordulóhoz, de ez a tematika nem igényel kötelező bibliográfia alapján történő, külön felkészülést, hanem az anyanyelvi műveltséget mérő játékok, feladatok helyes megoldásából kerekedik ki, és a verseny kerete, zene, vetítés, képek, játékvezetői magyarázat teremti meg a sajátos hangulatát.
A vetélkedőt négy kategóriában szervezzük: kisiskolások, általános iskolások, középiskolások, valamint szakközépiskolások és szakmunkásképzősök számára.
A versenyt a Magyar Nyelv Napjai keretében az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, a Nemzeti Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya és a rendezvény helyszínét biztosító iskola (2014-ben a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum és a sepsiszentgyörgyi Kós Károly Technológiai Líceum) szervezi, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok és tanítók segítségével.
A verseny lebonyolítása: A megmérettetés elsődleges színtere az a tanintézmény, amelyben a versenyzők tanulmányaikat végzik. Itt rendezik meg az iskolai fordulót. A továbbjutó csapatok a megyei tanfelügyelőségek szaktanfelügyelőihez jelentkeznek be, akik, indokolt esetben, megszervezik a megyei selejtezőt.
A IV. osztályosok a Napsugár gyermeklap hét lapszámában (szeptember–március) közölt anyanyelvi feladatok megoldásával gyűjthetik össze az országos döntőn való részvételhez szükséges pontszámot. Azokban a megyékben, ahol szerveznek anyanyelvi csapatversenyt, e verseny eredményét és a Napsugár-játék pontszámát összesítve dől el, hogy kik a továbbjutók.
Az országos vetélkedőn a IV–XII. osztályosok kategóriánként egy-egy csapattal vehetnek részt Arad, Beszterce-Naszód, Bihar, Brassó, Fehér, Hargita, Hunyad, Kolozs, Kovászna, Máramaros, Maros, Szatmár, Szeben, Szilágy, Temes megye, valamint Bukarest. A szakközépiskolások és szakmunkásképzősök Bihar, Brassó, Kolozs, Szatmár, Szilágy megyéből egy-egy csapattal, Maros megyéből két csapattal, Hargita és Kovászna megyéből három-három csapattal vehetnek részt.
A csapatok összetétele: az országos döntőre küldött csapat 3 tagból áll (a szakközépiskolák és szakmunkásképzők estében 4 tagból).
Az egyes megyékben fennmaradt helyek az érdeklődés függvényében visszaoszthatók.
Az országos döntőre továbbjutók adatait (név, személyi szám – CNP −, osztály, iskola, helység, megye, felkészítő tanár neve, pontszám) valamint a kísérőtanár adatait a megyei szervezők 2014. április 10-éig az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) irodájába (cím: aesz@planet.ro) küldik el.
A IV. osztályosok megyei versenyeiről a szaktanfelügyelőknek 2014. április 5-éig kell tájékoztatniuk a Napsugár szerkesztőségét. Az országos vetélkedőre továbbjutók névsorát 2014. április 20-án tesszük közzé.
Az országos döntő helyszíne (kisiskolások, általános iskolások, középiskolások) Nagyvárad, Ady Endre Elméleti Líceum. Időpontja: 2014. május 15–18.
A szakközépiskolások országos döntőjének helyszíne Sepsiszentgyörgy, Kós Károly Technológiai Líceum. Időpontja: 2014. május 23–25.
Tematika: IV. osztály: Tűzről pattant szavaink V–XII. osztály, szakközépiskolák és szakmunkásképzők: A folyamatosan megújuló nyelv. A tematikához kapcsolódó szóbeli és írásbeli feladatok (korcsoportnak megfelelően): helyesírás; helyes ejtés, beszédművelés; nyelvhelyesség általában; szókincsfejlesztés, szólások, közmondások; nyelvtörténet; leíró nyelvtani ismeretek; olvasottság; nyelvi találékonyság, játékos szóalkotás; fogalmazókészség.
további tudnivalók
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny2013/2014-es tanév
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége 2000 áprilisában szervezett először balladamondó versenyt középiskolás diákoknak. A mesemondó versenyt 2009-ig a Magyar Nyelv Napjai keretén belül szerveztük. 2010-ben, a verseny történetében először találkozott a két népköltői történetmondó műfaj, a ballada és a népmese. Ez évben külön kategóriában megszervezzük a balladaéneklők versenyét is. A rendezvényt Kriza János népköltészeti gyűjtőről neveztük el.
A versenyre bejelentkezett diákoknak a magyar népköltészet gazdag kincsestárából kell válogatniuk, és ezáltal kapcsolatba kerülhetnek a magyarság szellemi örökségének értékes részével. A vetélkedő által a balladamondás napjainkban elhanyagolt előadói műfajának is híveket szerezhetünk. Célunk az is, hogy az országos döntő résztvevői, akik Erdély különböző helységeiből gyűlnek össze Sepsiszentgyörgyre, megismerjék a város és környék nevezetesebb történelmi és kulturális értékeit, meglátogatva múzeumokat és művelődéstörténeti emlékhelyeket.
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, a Nemzeti Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, az Eufonia Kulturális Egyesület és a sepsiszentgyörgyi Kós Károly Iskolaközpont szervezi, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok és tanítók segítségével.
A balladamondó versenyre IX–XII. osztályosok, a balladaéneklő versenyre pedig V–XII. osztályosok jelentkezhetnek. A versenyzőknek egy szabadon választott népballadát kell előadniuk. A mesemondó versenyen I–XII. osztályosok vehetnek részt egy szabadon választott népmesével.
Az országos döntő helyszíne Sepsiszentgyörgy.
Szervező tanintézmény: Kós Károly Iskolaközpont.
Időpontja a 2013/2014-es tanévben: 2013. november 14–16.
Benevezési határidő: 2013. október 19.
Mindhárom versenyformában az előzőleg megtartott helyi, megyei döntők győztesei vesznek részt.
Az országos döntőre megyénként 2–2 I–IV., V–VIII., illetve IX–XII. osztályos mesemondót várunk. A két kisebb korosztálynak egy, legfeljebb 3 perces, a középiskolásoknak legfeljebb 5 perces népmesét kell elmondaniuk kellékek és színészi játék nélkül, árnyaltan, kifejezően, hitelesen, minél közelebb a népi mesemondók stílusához. Azoknak a jelentkezőknek, akik előző években is részt vettek versenyünkön, kötelező új mesét választaniuk. Az országos döntőre magyar és székely népmesékből, népmese-feldolgozásokból válogassanak a versenyzők.
A balladamondó versenyen a megyei vetélkedők eredményei alapján Hargita megyéből 7, Kovászna és Maros megyéből 6-6, Bihar, Kolozs, Szatmár és Szilágy megyéből 4-4, Arad, Brassó, Fehér és Máramaros megyéből 3-3, Beszterce−Naszód, Hunyad és Temes megyéből 2-2, Szeben és Bákó megyéből, valamint Bukarestből 1-1 diák juthat tovább az országos döntőre.
A balladaéneklő versenyre mind az V–VIII., mind a IX–XII. osztályosoknál Arad, Beszterce−Naszód, Szeben, Temes megyéből, valamint Bukarestből 1-1 versenyzőt, a többi megyéből 2–2 versenyzőt várunk.
Az egyes megyékben fennmaradt helyek az érdeklődés függvényében visszaoszthatók.
további tudnivalók
AranytollA Pertinax Egyesület IX. alkalommal hirdet mesealkotó, meseíró versenyt magyar anyanyelvű 4. osztályos tanulók számára Aranytoll – F. Diósszilágyi Ibolya emlékverseny címmel.
Cél: a tanulók nyelvi készségének, szókincsének, kreativitásának, improvizációs- és kommunikációs készségének fejlesztése.
Megyei selejtező: 2012. október 5-ig.
A mesék beküldésének határideje (Nagyváradra): 2012. október 10-ig (postabélyegző dátuma).
Határon átívelő döntő időpontja, helyszíne: 2012. november 23–24. Nagyvárad.
A verseny szabályzatának ismertetése
Az egyéni vetélkedőre egy-egy osztályból korlátlan számú 4. osztályos tanuló nevezhet be. Nevezési díj 10 Ron/fő, amelyet a megyei szervezők gyűjtenek össze, s juttatnak el Nagyváradra a kijavítatlan mesékkel egyidőben. A határon átívelő döntőbe jutók nem kell újabb nevezési díjat fizessenek. Az összegről az illető megyében résztvevők egy közös számlát kapnak, a diákok nevének feltűntetésével.
A megyei forduló legjobb meseíró diákjai, valamint a megyei szervező (1 fő !!!) meghívást kap a határon átívelő döntőre, Nagyváradra. Az egyes megyékből meghívott diákok száma a megyei fordulóra jelentkezők számától, valamint az alkotások minőségétől függ.
A tanulók a meseírásra jellemző megadott szempontok alapján, valamint véletlenszerűen kiválasztott szavak felhasználásával kell mesét írjanak max. 120 perc alatt.
A megyei fordulón megírt meséket (javítás nélkül) kérem Nagyváradra küldeni a megadott határidőig, ahol pedagógusokból és írókból álló zsűri bírálja azokat. Határidő után érkezett alkotásokat nem fogadunk el.
Minden íráson legyen rajta a diák és tanítója neve, az osztály, iskola, település, megye megnevezése.
Kizárólag a gyermek kézírásával alkotott mesét fogadjuk el.
Minden diák, aki a megyei fordulóra a versenyszabálynak megfelelően benevez, oklevelet és emléktárgyat kap, amelyet november 24-én adunk át a megyei szervezőknek Nagyváradon.
A legsikeresebb mesékből kiadvány készül Aranytoll címmel. Amennyiben a tanuló írása bekerül a legjobbak közé, tiszteletpéldányt kap az Aranytoll könyvből. A 2011-es résztvevők tiszteletpéldányait is november 24-én adjuk át a kísérő pedagógusoknak.
A megyei szervező kíséri a meghívott diákot (diákokat) Nagyváradra. Fáradozásukat könyvcsomaggal, és egy (remélem) felejthetetlen nagyváradi élménnyel viszonozzuk.
A határon átívelő döntőn a tanulók elszállásolása és étkezése családoknál történik, míg a pedagógusoké bentlakásban (a költségeket a Pertinax Egyesület és a fogadó családok állják). Az útiköltséget nem térítjük meg.
Örömteli felkészülést és versenyzést kíván,
Tunyogi Katalin,
a Pertinax Egyesület elnöke A szervező, Tunyogi Katalin elérhetőségei:
Nagyvárad, 2012. szeptember 10. A megyei szervezők névsora:
további tudnivalók
további tudnivalók
Kedves Gyerekek!
Ti minden alkalommal bebizonyítottátok, hogy kedvelitek az állatokat, rendszeresen néztek ismeretterjesztő filmeket, lapoztok lexikonokat, szívesen olvastok gyermeklapokat, oldotok rejtvényeket és szerettek énekelni, rajzolni, szétszedni-összerakni, mi több verset, mesét írni...
Barátaink, itt a nagy alkalom, hogy mindezt csapatban is kipróbáljátok!
Gyertek, kuruttyoljunk együtt!
A Kuruttyban csak arról van szó, ami titeket igazán érdekel.
A Kurutty egy nagy játék, felfedezés tele izgalmakkal! Továbbra is kedvenc témaköreitekben versenyezhettek: állat- és növényvilág, híres emberek, Európai Unió tagállamai, művészetek, gyakorlati ismeretek, ügyességi próbák, idegen nyelv, anyanyelv, matek, honismeret.
Sok meglepetés, izgalom, játék és jutalom vár rátok.
Ne feledjétek: a Kuruttyban mindenki nyer!
A verseny fordulóinak időpontjai:
Benevezési határidő: 2011. december 20.
Négytagú csapatok jelentkezését várjuk az alábbi címen:
Școala Primară Cseralja cu clasele I-IV , Sândominic, nr. 901,
cod. 537275, jud. Harghita, telefon/fax: 0266-336361, e-mail: kuruttyomt@yahoo.com További információ:
Kurkó István tel: 0266 336383, 0755 013465, e-mail: kurkoistvan@yahoo.com
további tudnivalók
további tudnivalók
VARSOLCI ÁLTALÁNOS ISKOLA Kányádi Sándor országos szavalóverseny
elemi osztályos tanulók számára Kedves kollégák, kedves kisdiákok!
„A vers olyan lelki lábbeli, amelyet mindenki viselhet.” – mondta Kányádi Sándor költő 2011-ben a magyar kultúra és vers ünnepére szervezett egyik író-olvasó találkozón. A költő azt is elmondta a gyerekeknek, hogy a vers olyan lábbeli, melyet ha megírtak és valaki megtanulja, egész életében, öregember és öregasszony koráig, magához igazítva viselheti, nem nő ki belőle soha.
Mi már 15. éve viseljük ezt a lelki lábbelit. Szeretnénk, ha az idén is beneveznétek versenyünkre. Olvassátok el figyelmesen a következőkben leírt tudnivalókat!
Jó munkát, kellemes készülődést kívánunk!
A versenyzők három korcsoportban mérhetik össze tehetségüket: előkészítő és I. osztályosok, II-III. osztályosok valamint IV. osztályosok.
Követelmények:
A verseny felépítése: A verseny felmenő rendszerű: részei az osztályi, iskolai, körzeti, megyei szakaszok. A megyei szakasz nyertesei részt vehetnek a varsolci országos szavalóversenyen. Megyénként 3 tanulót várunk (egy tanuló az előkészítő-I-osztályból, egy tanuló a II- III, egy tanuló a IV. osztályból).
Az országos vetélkedő időpontja: 2014. május 10. (megnyitó 9 óra 30 perckor)
A verseny színhelye a VARSOLCI KULTÚRHÁZ.
Varsolc község a Kraszna folyó mentén, Szilágy megyében, Szilágysomlyótól 10 km-re, Zilahtól 18 km-re, a Nagyvárad-Zilah-Kolozsvár útvonalon helyezkedik el.
Jelentkezési határidő: 2014. április 1.
Elérhetőség: denesiren@gmail.com, 0260-672506 vagy 0741-425752.
Minden kedves verskedvelőt szeretettel várunk!
további tudnivalók
Őseinkről, hőseinkről ősi szavaink segítségévelA III. osztályosok monda- és regemondó versenye hagyományaink őrzését, regéink, mondáink megtartását, visszaszerzését, mesélését hivatott szolgálni úgy, hogy anyanyelvünk ősi szavai újra elfoglalhassák tudatunkban az őket megillető helyet.
A hagyomány megőrzése, mint többen is valljuk, első sorban nem tudást, de érzékenységet jelent. Vért és sebeket, megrendülést vagy vigaszt.
– Hagyomány? Miféle örökség? – kérdezné az illetéktelen.
– Őseink vagyona, múltja, öröme, bánata, szenvedése, kivirágzása, nemzeti büszkesége, halálmegvető félelme, gyászos napjainak megszámlálhatatlansága, s valamennyi csokorba kötve, melynek neve legenda, monda, rege - felelném neki nem kis büszkeséggel. Üzenetükből számunkra a legfontosabb „A haza mindenek felett”.
Hagyományainkban megszólalnak a siratók, a kövek, a hágók, a szakadékok, a Duna és a Tisza, a Maros és az Olt, a fenyvesek és a tavak. Minden, minden mesél nekünk, ha megértjük a szavát.
Bárdosi Ilona
A vetélkedő célja:
A verseny szerkezete A verseny felmenő rendszerű: részei az iskolai, körzeti, városi és megyei szakaszok.
Iskolai szakaszok: 2014. január 17-ig
Körzeti szakaszok: 2014. február 28-ig
Megyei szakaszok: 2014. március 31-ig
Az országos szakasz: 2014. május 30–31.
Az országos szakasz (a döntő) színhelye: Marosvásárhely
Időpont: 2014. május 30–31.
Jelentkezési határidő: 2014. április 20.
Minden megyéből várjuk az első két nyertest.
A vetélkedő követelményei:
Megyei szervezők: Marosvásárhely, Dacia Gimnázium Maros Megyei Tanfelügyelőség Jelentkezhetnek telefonon és e-mail címen:
Várjuk szeretettel! A Maros megyei tanítók
további tudnivalók
további tudnivalók
további tudnivalók
további tudnivalók
további tudnivalók
további tudnivalók
|
www.napsugar.ro 50 éves a Napsugár 30 éves a Szivárvány 55 éves a Napsugár 60 éves a Napsugár Napsugár Kiadó, Kolozsvár, 2006–2021
![]() |
![]() |