|
|
|
NAPSUGÁR ÖTTUSA SPORTVERSENY
|
|
Szervező: | Napsugár, naps.sziv@napsugar.ro, 0264-418001, 0743-139939 |
Időpont: | 2012. május 31 – június 1. |
Helyszín: | Csíkszentdomokos |
Szakasz: | országos |
Korosztály: | III. osztály |
további tudnivalók
 HARMADIKOSOK, FIGYELEM!
Nevezzetek be a Napsugár Öttusa Bajnokságra, melynek lelke a mozgás, a játék és a csapatszellem. Ötféle küzdelemben kell összemérnetek erőtöket: ügyességi akadálypálya, célba dobás, helyből távolugrás, egyensúlyozás, váltófutás. Ezeket gyakoroljátok minél többet. Válasszátok ki magatok közül a négy legügyesebbet. Küzdjétek végig az iskolai, a körzeti, a megyei versenyt, hogy ti képviseljétek megyéteket az országos döntőn Csíkszentdomokoson, 2012. június elsején.
A benevezési határidő 2012. január 15-e, a Napsugár szerkesztőségében: naps.sziv@napsugar.ro, 0264-418001.
NAPSUGÁR ÖTTUSA BAJNOKSÁG III. osztályos tanulók sportvetélkedője
A csapatok 4 főből állnak.
Az 5 próba:
- ügyességi akadálypálya
- célba dobás
- helyből távolugrás
- egyensúlyozás
- váltófutás
A próbák részletes leírása
-
Ügyességi akadálypálya
A próbában mind a 4 versenyző részt vesz.
Kiinduló helyzet: a rajtvonal mögött állnak oszlopsorban (egymás háta mögött).
Az akadálypálya feladatai sorrendben:
- labdavezetés (kosárlabda) bóják (5-7 db.) megkerülésével, labda letevése egy kijelölt helyre;
- bukfenc előre guggolásból guggolásba szivacsszőnyegen (matracon);
- tornapadon a test előremozdítása a karok egyidejű vagy váltakozó húzásával;
- labda (kislabda, teniszlabda) áthelyezése egyik hullahopp karikából a másikba, melyek körülbelül 1,5 méterre helyezkednek el egymástól, majd visszafordulás,
- szaladás, az első mozzanat végén letett labdát felvéve visszaérkezés a rajtvonalra.
Az akadálypályán egyidejűleg a csapatból csak egy tanuló tartózkodik, aki visszaérve a kiinduló vonalhoz labdaátadással indítja a társát. A feladat akkor ér véget, amikor mind a négy gyerek megküzdött az akadálypálya nehézségeivel.
A legrövidebb idő alatt teljesítő csapat kapja a maximális pontszámot.
-
Célba dobás
Egy tanuló (az 1.) képviseli a csapatot.
3 részből áll:
- a talajra húzott vonal mögül jobb (bal) térdelőállásból vagy guggolásból 4-5 méter távolságra lévő 3 kis bója eltalálása teniszlabdával, max. 3 dobásból,
- a talajra húzott vonal mögül álló helyzetből 4-5 méter távolságra lévő, emelvényre helyezett 3 kis bója eltalálása teniszlabdával, max. 3 dobásból,
- a talajra húzott vonal mögül egy felfüggesztett hullahopp karikán át kell dobni 4 röplabdát. A hullahopp karika, a dobóvonaltól 2-3 méter távolságra és a földtől 1,5 méter magasságban helyezkedik el (csüng).
Ahány bóját sikerült ledönteni, illetve ahány labdát sikerült a hullahopp karikán áthajítani, annyi pontot kap a csapat. A feladatban maximum 10 pontot lehet elérni.
-
Helyből távolugrás
A csapatot két versenyző (a 2. és a 3.) képviseli, mindkettőjük jobbik eredményét összeadva kapjuk meg a próba végeredményét.
A versenyző nekifutás nélkül, a talajra húzott kiinduló vonal mögött áll, lendületszerzés (lábujjhegyre emelkedés, karlendítés magas tartásba, majd térdhajlítás illetve karlendítés hátra) után páros lábbal rugaszkodik el, és páros lábbal ér talajt.
A kiinduló vonaltól a talajon hagyott utolsó nyomig mért távolságot mérjük.
Minden versenyző kétszer ugrik egymás után. A két ugrás közül a jobbikat vesszük figyelembe.
A vetélkedő legnagyobb ugrása kapja a maximális pontszámot.
-
Egyensúlyozás
Egy tanuló (a 4.) képviseli a csapatot.
3 részből áll:
- végighaladás egy tornapad ülőlapján;
- végigegyensúlyozni egy felfordított tornapad rúdján, majd átlépni egy ugyancsak felfordított tornapadra, amely 90 fokos szögben van elhelyezve az előzőhöz képest, és ezen is végiglépkedni;
- egy normál helyzetben lévő tornapad jobb (vagy bal) oldaláról indulva, felugrás a tornapadra mindkét lábbal egyszerre, leugrás a túlsó oldalon. Folyamatos fel- és leugrással végighaladni a padon. Vagy terpeszállás a normál helyzetben lévő pad fölött. Felugrás a padra egyszerre mindkét lábbal, majd újból leugrás terpeszbe. Folyamatos le- és felugrással végighaladni a padon.
A próba végrehajtása időre történik. A legrövidebb idő alatt teljesítő versenyző, illetve csapata kapja a maximális pontszámot.
-
Váltófutás
A próbában mind a 4 versenyző részt vesz.
A váltóeszköz egy 20 cm hosszúságú bot (pl. seprűnyél).
A versenyzők a rajtvonal mögött helyezkednek el oszlopsorban (egymás háta mögött). A táv hossza 15-20 méter, meg kell kerülni egy bóját, majd visszaszaladás a csapathoz. A váltás a bot átadásával történik. A versenyzők a rajtvonal mögött, kinyújtott karral várják a botot, és csak annak átvétele után indulhatnak.
A feladat akkor ér véget, amikor mind a 4 versenyző lefutotta a távot, és a bot visszakerült az első számú futó kezébe, aki magasra emeli azt.
A legrövidebb idő alatt teljesítő csapat kapja a maximális pontszámot.
Pontozás:
A maximális pontszám a résztvevő csapatok függvényében alakul.
Ha 12 csapat vesz részt, akkor 12 az elérhető maximális pont az összes próbában (kivéve a célba dobást, ahol 10 pont), és az elért eredmény függvényében kapják a csapatok a pontokat.
Összeállította: Vătămăniuc-Bartha Éva Tímea, a kolozsvári Apáczai Líceum testnevelő tanára
Szeretettel várjuk a sportos- és játékos-kedvű harmadikosokat, tanítókat és testnevelő tanárokat
A Napsugár szerkesztősége
Tel: 0264 418001, 0743 139939, 0743 139941
Villámpostacím: naps.sziv@napsugar.ro, honlap: www.napsugar.ro
Postacím: 400462 Cluj, Bld. C. Brâncuși, nr. 202. ap.101.
A LEGNAGYOBB TITOK AZ AKARATERŐ
Balczó András, háromszoros olimpiai és tízszeres világbajnok öttusázó gondolata versenyünk legfontosabb üzenete.
A Napsugár gyermeklap nemcsak a művészi illetve tudományos hitelű nyomtatott szó és kép erejével neveli kis olvasóit, hanem megteremti a személyes találkozás számos lehetőségét is. Több elméleti, főképp az anyanyelvhez, a gyermekirodalomhoz és a népköltészethez kötődő kisiskolás rendezvény, tábor, verseny, találkozó kezdeményezőjeként és szervezőjeként ezúttal a gyermekek egészségét, sportszeretetét, játékkedvét és összetartását szeretné fejleszteni, erősíteni.
Nem titkolt szándékunk, hogy az iskolai, körzeti, megyei döntők révén lassan tömegméretűvé szélesedő, egyre népszerűbb sportversenyünkkel elcsalogassuk a számítógép, a televízió elől a gyermekeket, mozgásra, egymásért vívott, becsületes küzdelemre, a győzelemért vállalt áldozatra és a kudarcból erőt merítő bátorságra neveljük őket.
Bizonyára ezt a szándékot ítélte támogatásra méltónak az Oktatásügyi, Kutatási, Ifjúsági és Sportminisztérium, a Bethlen Gábor Alap és a Communitas Alapítvány is.
Játékos öttusánk során a négy főből álló, III. osztályos csapatok természetesen nem a hagyományos sportágakban, hanem a kisiskolás tantervben szereplő öt próbában vívnak meg: ügyességi akadálypálya, célba dobás, helyből távolugrás, egyensúlyozás, váltófutás.
A második országos döntőn kilenc megye 13 településének képviseletében 16 csapat indult. Házigazdánk a tavalyi országos döntő aranyérmese, a csíkszentdomokosi Márton Áron Iskola volt.
A teljes szakmai komolyság mellett jókedv és játék jellemezte a Napsugár második Öttusa Bajnokságát. A díjkiosztó ünnepség előtt történelmi viselet- és fegyverbemutató, íjászpróba, néptánctanulás és fagyi volt a gyermeknapi ajándék.
2012-es bajnokunk, a szilágyperecseni csapat lesz a harmadik országos döntő házigazdája.
Zsigmond Emese
A NAPSUGÁR ÖTTUSA BAJNOKSÁG
II. ORSZÁGOS DÖNTŐJÉNEK DÍJAZOTTJAI
CSÍKSZENTDOMOKOS, 2012. május 31–június 2.
I. díj:
SZILÁGYPERECSEN, Általános Iskola, III. osztály
FEHÉR TIGRISEK: Fehér Árpád Zoltán, Fehér István Zsolt, Gáll István, Gergely Ákos Benjamin
Tanító: Bacsadi Izabella
Testnevelő tanár: Bogya Ferenc
II. díj:
KOLOZSVÁR, Báthory István Líceum, III. osztály
PIROS GEPÁRDOK: Beke-Szabó Bence, Hegyesi-Vinkovics Tamás, Soós Dávid, Zilahi Viola
Tanító: Szabó Éva
Testnevelő tanár: Soós Ilona
III. díj:
SZATMÁRNÉMETI, 10. sz. Általános Iskola, III. B osztály
B I: Ferenczi Erik, Lovas Gellért, Kiss Ábel, Szolomaier Tibor
Tanító: Pesti Mária
Testnevelő tanár: Csík Elvira
Dicséret:
CSÍKSZENTDOMOKOS, Cseralji Iskola, III. osztály
DINÓK: Barabás Ágota, Fábián Márton, Kurkó Szabolcs, Timár Tamás
Tanító: Szabó Szidónia
Testnevelő tanár: Dávid Filoména
Dicséret:
PUSZTADARÓC, Általános Iskola, III. osztály
HARCOSOK: Bocsi Levente, Nagy Attila, Nagy Tekla, Szilágyi Arnold
Tanító: Antal Brigitta
Testnevelő tanár: Filip Márta
KŐRÖSI CSOMA SÁNDOR ANYANYELVI VETÉLKEDŐ csapatverseny |
|
Szervező: | Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége, www.aesz.ro, aesz@planet.ro; Napsugár, naps.sziv@napsugar.ro, 0264-418001, 0743-139939 |
Időpont: | 2012. május 17–20. |
Helyszín: | Sepsiszentgyörgy |
Szakasz: | országos A Magyar Nyelv Napjai keretében |
Korosztály: | IV–XII. osztály |
további tudnivalók
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő
KAV 2011–2012
A verseny célja a diákok anyanyelvi és irodalmi műveltségének gyarapítása; a vetélkedő elvárásrendszerében alapvető követelmény az anyanyelvi műveltség, a kreativitás, a beszédkészség és az irodalmi tájékozottság. A nyelvi kérdések, feladatok olyan könyvészeti anyaghoz kapcsolódnak, amely a magyar művelődéstörténetnek és az irodalomnak az iskolában csak vázlatosan vagy egyáltalán nem ismertetett értékeivel teremti meg a találkozás lehetőségét.
A vetélkedőt négy kategóriában szervezzük: kisiskolások, általános iskolások, középiskolások, valamint szakközépiskolások és szakmunkásképzősök számára.
A versenyt a Magyar Nyelv Napjai keretében az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, az Oktatási, Kutatási, Ifjúsági és Sportminisztérium Kisebbségi Főosztálya és a rendezvény helyszínét biztosító iskola (2012-ben a Sepsiszentgyörgyi Református Kollégium és a Kós Károly Iskolaközpont) szervezi, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok segítségével.
A verseny lebonyolítása:
A megmérettetés elsődleges színtere az a tanintézmény, amelyben a versenyzők tanulmányaikat végzik. Itt rendezik meg az iskolai fordulót. A továbbjutó csapatok a megyei tanfelügyelőségek szaktanfelügyelőihez jelentkeznek be, akik, indokolt esetben megszervezik a megyei selejtezőt.
A IV. osztályosok a Napsugár gyermeklap hat lapszámában (szeptember–február) közölt anyanyelvi feladatok megoldásával gyűjthetik össze az országos döntőn való részvételhez szükséges pontszámot. Azokban a megyékben, ahol szerveznek anyanyelvi csapatversenyt, e verseny eredményét és a Napsugár-játék pontszámát összesítve dől el, kik a továbbjutók.
Az országos vetélkedőn kategóriánként egy-egy csapattal vehet részt Arad, Bákó, Beszterce-Naszód, Bihar, Brassó, Fehér, Hunyad, Kolozs, Máramaros, Szatmár, Szeben, Szilágy, Temes megye, valamint Bukarest; Hargita, Kovászna és Maros megye két-két csapatot indíthat.
Az országos versenyre továbjutott csapatokat 2012. április 15-ig nevezik be a tanfelügyelőségek az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségéhez.
A IV. osztályosok megyei versenyeiról a szaktanfelügyelőknek 2012. március 15-éig kell tájékoztatniuk a Napsugár szerkesztőségét. Az országos vetélkedőre továbbjutók névsorát 2012. április 2-án tesszük közzé.
Az országos döntő helyszíne (kisiskolások, általános iskolások, középiskolások) Sepsiszentgyörgy, Református Kollégium. Időpontja: 2012. május 17–20.
A szakközépsikolák országos döntőjének helyszíne Sepsiszentgyörgy, Kós Károly Iskolaközpont. Időpontja: 2012. május 17–20.
A csapatok összetétele: az országos döntőre küldött csapat 3 tagból áll (a szakközépiskolák és szakmunkásképzők estében 4).
Tematika:
IV. osztály: Meseszavak – szómesék
Könyvészet: | Szólj, szám! – A Napsugár gyermeklap anyanyelvi feladatai, Kolozsvár, 2007
Szép „szerével” – A KAV tíz országos döntőjének feleladatai, Kolozsvár, 2011 |
V–VIII. osztály és szakközépiskolák: Karinthy Frigyes
Könyvészet: | Gárdonyi Géza Egri csillagok
Zsigmond Győző Nyelvi rejtvény, játék, verseny, Pallas Akadémia, Csíkszereda, 2011 |
A versenyre kérünk három, a csapatok által készített, a műhöz kapcsolódó betűrejtvényt.
IX–XII. osztály: Karinthy Frigyes és Örkény István
Könyvészet: | Örkény István Tóték, Egypercesek in Örkény István Bevégezetlen ragozás, Kriterion, Bukarest, 1982
Karinthy Frigyes A cirkusz, Dacia, Kolozsvár, 1974
Zsigmond Győző Nyelvi rejtvény, játék, verseny, Pallas Akadémia, Csíkszereda, 2011 |
A versenyre kérünk három, a csapatok által készített, a műhöz kapcsolódó betű-, vagy képrejtvényt.
A tematikához kapcsolódó szóbeli és írásbeli feladatok: helyesírás; helyes ejtés, beszédművelés; nyelvhelyesség általában; szókincsfejlesztés, szólások, közmondások; nyelvtörténet; leíró nyelvtani ismeretek; olvasottság; nyelvi találékonyság, játékos szóalkotás; fogalmazókészség. Feladattípusok: szóegyenlet, intarzia, anagramma, kakukktojás, drámajáték stb.
A Magyar Nyelv Napjai
Sepsiszentgyörgy, 2012. május 17–20.
Műsor
Május 17., csütörtök |
| Érkezés, elszállásolás |
| 20.00 | Vacsora (a szálláshelyen) |
Május 18., péntek |
| 8.00 – 9.00 | Reggeli (a szálláshelyen) |
| 10.00 – 11.15 | Ünnepélyes megnyitó – A Tamási Áron Színházban Ünnepi műsor Házigazdák köszöntője A Sütő András Nyelvőrzés Díj átadása Megnyitó beszéd |
| 11.15 – 11.30 | Szünet |
| 11.30 – 13.00 | Ünnepi közgyűlés Az AESZ 20 éve – beszámoló Vendégek felszólalásai |
| 13.00 – 13.30 | Az AESZ 20 éve – kiállításmegnyitó |
| 13.30 – 15.00 | Ebéd – A Református Kollégium konviktusában |
| 16.00 – 19.30 | Szakmai tanácskozás a Kárpát-medencei anyanyelvi mozgalom helyzetéről – Az anyanyelvi versenyek helyzete, további összehangulásuk lehetőségei – A média szerepe a nyelvi műveltség terjesztésében és a követhető nyelvi minta felmutatásában – Civil mozgalom a nyelvi jogok biztosításában |
| 20.00 | Fogadás |
| Műsor a diákok számára a megnyitó után: |
| 11.30 | Kirándulás – Csernáton (Haszmann Pál Múzeum), Kézdivásárhely (városnézés, Incze László Céhtörténeti Múzeum) |
| 14.00 – 15.00 | Ebéd – Gábor Áron Iskolaközpont |
| 15.00 – 19.30 | A kirándulás folytatása – Bálványosfürdő, Szent Anna-tó |
| 20.00 | Vacsora – A Református Kollégium konviktusában |
Május 19., szombat |
| 8.00 – 9.30 | Reggeli (a szálláshelyen) |
| 10.00 – 12.30 | Vetélkedők Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő kisiskolásoknak Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő általános iskolásoknak Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő középiskolásoknak Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő szakközépiskolásoknak |
| 13.00 – 14.30 | Ebéd – A Református Kollégium konviktusában |
| 16.00 – 19.00 | Bábszínház, kézműves foglalkozások |
| 19.00 – 20.00 | Vacsora – A Református Kollégium konviktusában |
| 20.00 – 22.00 | Táncház |
| Műsor vendégeink számára: |
| 10.00 | A magyar nyelv háromszéki nagyjainak nyomában, kirándulás: Zágon, Csomakőrös, Zabola, Kézdivásárhely, Csernáton |
| 15.00 | Ebéd – Katrosa (A Gábor Áron Iskolaközpont táborhelye) |
Május 20., vasárnap |
| 8.00 – 9.30 | Reggeli |
| 10.00 | Ünnepélyes díjkiosztás, záróünnepség – A Tamási Áron Színházban |
| Hazautazás |
A Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő sepsiszentgyörgyi országos döntőjébe jutott 15 csapat:
- Székelyudvarhely, Bethlen Gábor Iskola, IV. A osztály (I. díj);
- Szatmárnémeti, Hám János Iskolaközpont, IV. B osztály (II. díj);
- Csíkszereda, Petőfi Sándor Iskola, IV. C osztály (III. díj);
- Szatmárnémeti, A. Popp Művészeti Líceum, IV. B osztály (I. Dicséret);
- Nyárádszereda, IV. SbS osztály (II. Dicséret);
- Kovászna, IV. B osztály (III. Dicséret);
- Nagyvárad, D. Cantemir Iskola, IV. D osztály (IV. Dicséret);
- Kézdivásárhely, Petőfi Sándor Iskola, IV. B osztály (V. Dicséret);
- Marosvásárhely, George Coșbuc Gimnázium, IV. B osztály (Napsugár különdíj);
- Torda, IV. A és B osztály (a Napsugár Lepedus Janka-díja);
- Gyergyóditró, IV. SbS osztály;
- Szilágysomlyó, IV. A osztály;
- Szilágyfőkeresztúr, IV. osztály;
- Kézdiszentkereszt, IV. osztály;
- Nagyvárad, Szacsvay Imre Iskola, IV. C osztály.
A legkitartóbb 30 csapat NYELVŐR-DÍJAT kapott a Napsugártól:
- Csíkfalva, IV. osztály;
- Csíkkozmás, IV. osztály;
- Dicsőszentmárton, IV. SbS osztály;
- Esztelnek, IV. osztály;
- Görgényüvegcsűr, IV. B osztály;
- Gernyeszeg, IV. B osztály;
- Gyergyóalfalu, IV. B osztály;
- Gyergyószentmiklós, Vaskertes Iskola, IV. B osztály;
- Gyulakuta, IV. A és B osztály;
- Magyarhermány, IV. osztály;
- Marosvásárhely, Al. Ioan Cuza Gimnázium, IV. E és F osztály,
- Marosvásárhely, Bolyai Farkas Líceum, IV. osztály,
- Marosvásárhely, Dacia Gimnázium, IV. C osztály,
- Marosvásárhely, 2-es Iskola, IV. C osztály,
- Marosvásárhely, Európa Gimnázium, IV. E osztály,
- Marosvásárhely, L. Rebreanu Iskola, IV. F osztály,
- Marosvásárhely, R. Guga Gimnázium, IV. C osztály,
- Marosvásárhely, Unirea Kollégium, IV. B osztály;
- Mezőpanit, IV osztály;
- Nagybánya, N. Iorga Iskola, IV. C osztály;
- Nyárádszereda, IV. C osztály;
- Segesvár, IV. C és D osztály;
- Sepsiszentgyörgy, Váradi József Iskola, IV. D osztály;
- Székelyudvarhely, Tamási Áron Gimnázium, IV. osztály;
- Szováta, IV. B osztály;
- Szilágysomlyó, IV. B osztály;
- Vajdaszentivány, IV. B osztály.
KRIZA JÁNOS BALLADA- ÉS MESEMONDÓVERSENY
|
|
további tudnivalók
Versenyfelhívás
Országos Kriza János Ballada- és Mesemondó Verseny
Az Oktatási, Kutatási, Ifjúsági és Sportminisztérium Kisebbségi Főosztálya, az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége és a Napsugár gyermeklap idén is Sepsiszentgyörgyön szervezi meg az Országos Kriza János Ballada- és Mesemondó Versenyt.
A balladamondó versenyre az erdélyi magyar középiskolák és szakközépiskolák diákjai jelentkezhetnek, akiknek egy szabadon választott népballadát kell előadniuk.
A mesemondó versenyen I–XII. osztályosok vehetnek részt egy szabadon választott népmesével.
Az országos döntő helyszíne Sepsiszentgyörgy, időpontja: 2011. november 17–19. Szervező tanintézmény: Kós Károly Iskolaközpont. Benevezési határidő: 2011. október 31.
Mindkét versenyformában a megyei döntők győztesei vesznek részt.
A mesemodó versenyre megyénként 2–2 I–IV., V–VIII., illetve IX–XII. osztályos mesemondót várunk. A két kisebb korosztálynak egy, legfeljebb 3 perces, a középiskolásoknak legfeljebb 5 perces népmesét kell elmondaniuk kellékek és színészi játék nélkül, árnyaltan, kifejezően, hitelesen, minél közelebb a népi mesemondók stílusához. Azoknak a jelentkezőknek, akik az előző években is részt vettek versenyünkön, kötelező új mesét választaniuk. Az országos döntőre magyar és székely népmesékből, népmese-feldolgozásokból válogassanak a versenyzők.
A balladamondó versenyen a megyei vetélkedők eredményei alapján Hargita megyéből 7, Kovászna és Maros megyéből 6-6, Bihar, Kolozs, Szatmár és Szilágy megyéből 4-4, Arad, Brassó, Fehér és Máramaros megyéből 3-3, Beszterce-Naszód, Hunyad és Temes megyéből 2-2, Szeben és Bákó megyéből, valamint Bukarestből 1-1 diák juthat tovább az országos döntőre. Azoknak a jelentkezőknek, akik előző években is részt vettek versenyen, kötelező új szöveget választaniuk.
A versenyzőknek 2011. október 31-ig lehet jelentkezni, a mesemondóknak a Napsugár gyermeklap 0264-418001-es telefonszámán, vagy a naps.sziv@napsugar.ro email-címen, a balladamondóknak az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségénél a 0267-311940-es telefonszámon vagy az aesz@planet.ro email-címen.
Bejelentkezéskor a versenyzők közöljék a választott mese, vagy ballada címét.
Kérjük mindkét versenyen részt vevő tanulókat és kísérő tanáraikat, jelentkezéskor közöljék érkezésük, illetve távozásuk időpontját, személyi számukat, szállás és étkezési igényeiket a mellékelt adatlap szerint.
Szállás a sepsiszentgyörgyi Kós Károly Iskolaközpontban (cím: Sepsiszentgyörgy, Gábor Áron u. 18.), étkezés a Református Kollégiumban.
A rendezvény programja:
2011. november 17., csütörtök
Érkezés, elszállásolás
20.00–22.00 Vacsora
2011. november 18., péntek
7.30–8.45 Reggeli
9.00 Megnyitó – Székely Nemzeti Múzeum, Bartók Terem
9.30 Mesemondó verseny (I–IV. osztályosok) – Székely Nemzeti Múzeum, Bartók Terem
Mesemondó verseny (V–VIII. és IX–XII. osztályosok) – Míves Ház
Balladamondó verseny – a Kós Károly Iskolaközpont díszterme
13.30–15.00 Ebéd
16.00–19.00 Kézműves foglalkozások és táncház a Guzsalyas Játszóházzal és a Folker Együttessel (I–VIII. osztályosok) – Míves Ház
19.00–20.00 Vacsora
20.00–22.00 Táncház a Guzsalyas Játszóházzal és a Folker Együttessel (IX–XII. osztályosok) – Míves Ház
2011. november 19., szombat
8.00–9.00 Reggeli
9.00 Múzeumlátogatás (Gyárfás Jenő Képtár, Székely Nemzeti Múzeum)
11.00 Záróünnepség, eredményhirdetés, díjkiosztás – Székely Nemzeti Múzeum, Bartók Terem
13.00 Ebéd
Elutazás
Sepsiszentgyörgy, 2011. szeptember 27.
ARADI KÖNYVMOLYOK NAPSUGÁR-VETÉLKEDŐJE
|
|
Szervező: | Cirják Izabella Márta, izabella.marta@yahoo.com |
Időpont: | a tanév idején havonta |
Helyszín: | Arad, Csiky Gergely Iskolacsoport |
Korosztály: | II–IV. osztály |
további tudnivalók
KÖNYVMOLYOK KLUBJA
NAPSUGÁR VETÉLKEDŐ
X. ÉVFOLYAM
2011 – 2012
Szeretnél te is részese lenni a jubileumi év vetélkedőjének?
Ha II-os, III-os vagy IV-es vagy, jelentkezz! Nincs más dolgod, mint az, hogy megrendelt a Napsugárt, tüzetesen forgasd minden új hónap lapszámát, majd a meghirdetett időpontban töltsd ki a kérdőívet – feladatlapot a legjobb tudásodnak megfelelően. Azon kívül, hogy az iskolai törzsanyag mellett rengeteg ismerettel gazdagodsz, a tanév végén, az összegyűjtött pontjaidnak megfelelően értékes könyvjutalomban és oklevélben részesülsz majd a Napsugár szerkesztősége jóvoltából.
Jubileumi évnek megfelelően a legtöbb pontot összegyűjtők számára már megkaptuk a meghívást jutalomtáborozásra: Illyefalva mesés várbástyáinak lehetsz lakója, netán ura vagy úrhölgye egy teljes héten át. A táborozást a Napsugár főszerkesztője, Zsigmond Emese ajánlotta fel. Képes beszámolókat az eddigi gyermektáborokról a www.napsugar.ro honlapon olvashatsz. Ugyancsak itt visszanézheted a 2010-2011-es tanév Napsugár vetélkedőjének anyagát is.
Jelentkezési határidő 2011. október 3-a, hétfő.
Márti néni, a III. osztály tanítója
|
PDF formátum |
Word formátum |
Az I. forduló kérdőíve – 2011. szeptember |
 |
 |
A II. forduló kérdőíve – 2011. október |
 |
 |
A III. forduló kérdőíve – 2011. november |
 |
 |
A IV. forduló kérdőíve – 2011. december |
 |
 |
Az V. forduló kérdőíve – 2012. január |
 |
|
A VI. forduló kérdőíve – 2012. február |
 |
 |
A VII. forduló kérdőíve – 2012. március |
 |
 |
A VIII. forduló kérdőíve – 2012. április |
 |
 |
A IX. forduló kérdőíve – 2012. május |
 |
 |
Végleges eredmények, díjazás |
 |
 |
Napsugár tábor-nyertesek:
Szervező: | Tunyogi Katalin, 0745-582457, tunykat@yahoo.com |
Időpont: | 2011. november 25–27. |
Helyszín: | Nagyvárad |
Szakasz: | országos |
Korosztály: | IV. osztály |
további tudnivalók
Aranytoll
A Pertinax Egyesület VIII. alkalommal hirdet mesealkotó, meseíró versenyt magyar anyanyelvű 4. osztályos tanulók számára Aranytoll – F. Diósszilágyi Ibolya emlékverseny címmel.
A rendezvény fővédnöke Pásztor Gabriella, államtanácsos.
Cél: a tanulók nyelvi készségének, szókincsének, kreativitásának, improvizációs- és kommunikációs készségének fejlesztése.
Megyei selejtező: 2011. október 7-ig.
A mesék beküldésének határideje (Nagyváradra): 2011. október 14.
Határon átívelő döntő időpontja, helyszíne: 2011. november 25–26. Nagyvárad.
A verseny szabályzatának ismertetése
Az egyéni vetélkedőre egy-egy osztályból korlátlan számú 4. osztályos tanuló nevezhet be. Nevezési díj 10 Ron/fő, amelyet a megyei szervezők gyűjtenek össze, s juttatnak el Nagyváradra a kijavítatlan mesékkel egyidőben. A határon átívelő döntőbe jutók nem kell újabb nevezési díjat fizessenek. Az összegről az illető megyében résztvevők egy közös számlát kapnak, a diákok nevének feltűntetésével.
A megyei forduló legjobb meseíró diákjai, valamint a megyei szervező (1 fő !!!) meghívást kap a határon átívelő döntőre, Nagyváradra. Az egyes megyékből meghívott diákok száma a megyei fordulóra jelentkezők számától, valamint az alkotások minőségétől függ.
A tanulók a meseírásra jellemző megadott szempontok alapján, valamint véletlenszerűen kiválasztott szavak felhasználásával kell mesét írjanak max. 120 perc alatt.
A megyei fordulón megírt meséket (javítás nélkül) kérem Nagyváradra küldeni a megadott határidőig, ahol pedagógusokból és írókból álló zsűri bírálja azokat. Határidő után érkezett alkotásokat nem fogadunk el.
Minden íráson legyen rajta a diák és tanítója neve, az osztály, iskola, település, megye megnevezése.
Kizárólag a gyermek kézírásával alkotott mesét fogadjuk el.
Minden diák, aki a megyei fordulóra a versenyszabálynak megfelelően benevez, oklevelet és emléktárgyat kap, amelyet november 26-án adunk át a megyei szervezőknek Nagyváradon.
A legsikeresebb mesékből kiadvány készül Aranytoll címmel. Amennyiben a tanuló írása bekerül a legjobbak közé, tiszteletpéldányt kap az Aranytoll könyvből. A 2010-es résztvevők tiszteletpéldányait is november 26-án adjuk át a kísérő pedagógusoknak.
A megyei szervező kíséri a meghívott diákot (diákokat) Nagyváradra. Fáradozásukat könyvcsomaggal, és egy (remélem) felejthetetlen nagyváradi élménnyel viszonozzuk.
Az országos döntőn a tanulók elszállásolása és étkezése családoknál történik, míg a pedagógusoké bentlakásban (a költségeket a Pertinax Egyesület és a fogadó családok állják). Az útiköltséget nem térítjük meg.
Örömteli felkészülést és versenyzést kíván,
Tunyogi Katalin, a Pertinax Egyesület elnöke
A szervező, Tunyogi Katalin elérhetőségei:
- elektronikus levél: tunykat@yahoo.com
- telefon: 0745-582457
- skype: tunyogi kati (rogeriusz)
- postacím: Oradea, 410372 Aleea Rogerius, Nr. 10. Bl. E2, Sc A, Apt. 15
Nagyvárad, 2011. szeptember 22.
MESÉK SZÁRNYÁN 1. MESEVETÉLKEDŐ csapatverseny; 2. LEVELEZŐ-VERSENY egyéni |
|
Szervező: | Alföldy Andrea, 0740-806174, alfandi@freemail.hu |
Időpont: | 1. 2012. március 16–18. 2. 2011. október – 2012. március |
Helyszín: | 1. Nagyvárad 2. postai úton |
Szakasz: | országos |
Korosztály: | 1. II–IV. osztály 2. II–V. osztály |
további tudnivalók
MESÉK SZÁRNYÁN MESEVETÉLKEDŐ
A verseny menete és lebonyolítása:
2011. szeptember – a Mesék szárnyán Mesevetélkedő meghirdetése az ország 15 megyéjében: Arad, Bákó, Beszterce-Naszód, Bihar, Brassó, Bukarest, Fehér, Hargita, Hunyad, Kolozs, Kovászna, Máramaros, Szatmár, Szilágy, Temes. Az idén 13. alkalommal kerül megrendezésre a Mesék szárnyán Mesevetélkedő. Döbrentey Ildikó meséi lesznek feldolgozva. A versenyre 2011. szeptember 30-ig lehet benevezni a megyei szervezőnél 2., 3., 4. osztályosok négyfős csapataival.
2011. október 1-én a csapatok megkapják azt a 4 mesét, melyet a verseny első fordulójáig nagyon jól meg kell ismerjenek. A csapatok figyelmesen elolvassák a meséket, – nem kell megtanulják –, mivel írásbeli játékos feladatokon keresztül lesznek ellenőrizve. A csapatok készítsenek maguknak asztalra tehető névtáblát és kitűzőket a csapatszellem erősítése és a csapat könnyebb felismerése végett.
2011. október 29. – a verseny I. fordulója.
Minden megyei szervező időben megkapja a csapatlétszámnak megfelelő számú versenylapot, javítókulcsot, a kieső csapatok számára az emléklapokat, ajándéktárgyakat, a továbbjutó csapatoknak az újabb 4 mesét, melyekből november végén versenyeznek majd. Mind a 15 megyében lebonyolítják a verseny I. fordulóját. A zsűritagokat a megyei szervezők választják ki és hívják meg. Minden fordulónál az eredetileg benevezett csapatszám egy harmada esik ki pontszámtól függően.
2011. november 26. – a verseny II. fordulója.
Minden megyei szervező időben megkapja a megmaradt csapatlétszámnak megfelelő számú versenylapot, javítókulcsot, az ismét kieső csapatok számára az emléklapokat, ajándéktárgyakat, a továbbjutó csapatoknak az újabb 4 mesét, melyekből január végén versenyeznek majd. Mind a 15 megyében lebonyolítják a verseny II. fordulóját.
2012. január 28. – a verseny III. fordulója.
Minden megyei szervező időben megkapja a megmaradt csapatlétszámnak megfelelő számú versenylapot, javítókulcsot, a kieső csapatok számára az emléklapokat, ajándéktárgyakat. Az utolsó forduló két legtöbb pontszámot elért csapata jöhet 2011 márciusában Nagyváradra, az országos döntőre tanítóik kíséretében.
2012. március 16-18. – országos döntő.
A megyei fordulók első két helyezettje részt vehet a Nagyváradon rendezendő országos döntőn. Összesen 32 csapat, azaz 128 gyerek verseng a fődíjért, ami egy egyhetes tábor. A versenyre a csapatokat elkíséri a 32 felkészítő tanító is.
A Nagyváradra érkező csapatok családoknál lesznek elszállásolva, a kísérő pedagógusok pedig az Ady Endre Líceum kollégiumában. A versenynek, valamint a játékos programoknak, melyeken részt vesznek a versenyzők (128 gyerek) és a házigazdák (100 gyerek) is, az Ady Endre Elméleti Líceum ad helyet.
MESÉK SZÁRNYÁN
ORSZÁGOS LEVELEZŐ VERSENY
A Piticot Alapítvány a 2011/2012-es tanévben is meghirdeti a MESÉK SZÁRNYÁN ORSZÁGOS LEVELEZŐ VERSENYT az általános iskolák II–V. osztályos tanulói részére.
A szövegértést, szókincsbővítést, helyesírást célul kitűző feladatok az irodalom iránti érdeklődés felkeltését, az olvasás megszerettetését szolgálják. A feladatsorok évfolyamonként bővülnek, ezért a megoldásokat mindig évfolyamonként értékeljük.
Az 5 fordulós verseny alatt (november, december, január, február, március) a tanulók 5 mesével ismerkedhetnek meg. A feladatsor válaszait kódlapon összesítve küldik vissza. A jó megoldásokért kapott pontokat az 5. forduló után összesítjük és díjazzuk a tanulókat.
- A II. osztályosok 8 feladatot,
- a III. osztályosok 10 feladatot,
- a IV. osztályosok 12 feladatot,
- az V. osztályosok 14 feladatot kapnak.
Akik egész évben hibátlanul dolgoznak, aranyéremmel lesznek jutalmazva.
A nevezési határidő: 2011. október 15.
A nevezési díj: amit a lap alján feltüntetett bankszámlára kérünk átutalni, s az átutalási szelvényt pedig kérjük, scanelve csatolják a benevezési laphoz.
- iskolai: 20 lej/gyerek, ha az iskolában, kapcsolattartó pedagóguson keresztül történik a játék
- egyéni: 25 lej/gyerek, ha a saját lakáscímére kéri a fordulós küldeményeket
Pedagógusoknak
Ha legalább 10 gyerek kapcsolódik be a játékba, akkor a pedagógus is megkapja az ajándék mappát és a feladatokat.
A verseny menete:
- November 1. – postázom az 1. mesét+feladatsort
- November 25. – visszaküldeni az 1. kódlapot
- December 1. – postázom a 2. mesét+feladatsort
- December 25. – visszaküldeni a 2. kódlapot
- Január 1. – postázom a 3. mesét+feladatsort
- Január 25. – visszaküldeni a 3. kódlapot
- Február 1. – postázom a 4. mesét+feladatsort
- Február 25. – visszaküldeni a 4. kódlapot
- Március 1. – postázom az 5. mesét+feladatsort
- Március 25. – visszaküldeni az 5. kódlapot
- Április 30. – küldöm az értékelést, jutalmakat, okleveleket, érmeket
Néhány gyakorlati tudnivaló:
- A feladatlapokat nem kell visszaküldeni.
- A megoldásokat a mellékelt kódlapon egyértelműen jelöljék be.
- A határidőket tartsák be, így segítik a javítást.
Kérdéseiket, valamint a jelentkezéseket szeretettel várom.
Üdvözlettel Alföldy Andrea
0740-806174, mesekszarnyan.levelezo@freemail.hu
Ha postai úton küldenék a nevezési díjat: Oradea 410059 Str. Olteniei 42
Számlaszám, amire a nevezési díjakat küldhetik: Raiffeisen Bank
ALFÖLDY ANDREA RO50RZBR0000060012831817
|
PDF formátum |
Word formátum |
MESÉK SZÁRNYÁN ORSZÁGOS LEVELEZŐ VERSENY – Egyéni jelentkezési lap |
 |
 |
MESÉK SZÁRNYÁN ORSZÁGOS LEVELEZŐ VERSENY – Csoportos jelentkezési lap |
 |
 |
KURUTTY Általános műveltségi csapatverseny |
|
Szervező: | A csíkszentdomokosi Cseralji Iskola, 0266-336361, kuruttyomt@yahoo.com Kurkó István, 0755-013465 |
Időpont: | 2012. május 18–20. |
Helyszín: | Arad |
Szakasz: | országos |
Korosztály: | I–IV. osztály |
további tudnivalók
 |
XIV. KURUTTY vetélkedő |
 |
Kedves Gyerekek!
Ti minden alkalommal bebizonyítottátok, hogy kedvelitek az állatokat, rendszeresen néztek ismeretterjesztő filmeket, lapoztok lexikonokat, szívesen olvastok gyermeklapokat, oldotok rejtvényeket és szerettek énekelni, rajzolni, szétszedni-összerakni, mi több verset, mesét írni...
Barátaink, itt a nagy alkalom, hogy mindezt csapatban is kipróbáljátok!
Gyertek, kuruttyoljunk együtt!
A Kuruttyban csak arról van szó, ami titeket igazán érdekel. A Kurutty egy nagy játék, felfedezés tele izgalmakkal!
Továbbra is kedvenc témaköreitekben versenyezhettek: állat- és növényvilág, híres emberek, Európai Unió tagállamai, művészetek, gyakorlati ismeretek, ügyességi próbák, idegen nyelv, anyanyelv, matek, honismeret.
Sok meglepetés, izgalom, játék és jutalom vár rátok.
- Első díj: tengerparti táborozás a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat támogatásával
- Második díj: Napsugártábor Illyefalván a Napsugár támogatásával
- Harmadik és negyedik díj: Gyermeknapok Budapesten a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat támogatásával
- További díjak: emléklap, sok-sok könyv, folyóirat és ajándék
Ne feledjétek: a Kuruttyban mindenki nyer!
A verseny fordulóinak időpontjai:
- Körzeti szakasz: 2012. március 3.
- Megyei szakasz: 2012. április 28.
- Országos szakasz: 2012. május 18–20. Arad
Benevezési határidő: 2011. december 20.
Négytagú csapatok jelentkezését várjuk az alábbi címen:
Școala Primară Cseralja cu clasele I-IV , Sândominic, nr. 901,
cod. 537275, jud. Harghita, telefon/fax: 0266-336361,
e-mail: kuruttyomt@yahoo.com
További információ:
Tündérország
PROGRAM
Kurutty 2012
Körzeti szakasz
Témakörök | Tartalom | Tevékenységi formák |
Állatvilág | Mocsári teknős, jégmadár, bölömbika, mezei tücsök, vízisikló, csuka (élettér, testfelépítés, táplálkozás, szaporodás, érdekességek) | Szóbeli bemutatás, villámkérdés, rajz, rejtvény |
Matematika | Játékos feladatok | Teszt, képrejtvény, betűrejtvény |
Anyanyelv | Wass Albert: Tavak könyve (Első négy mese) | Szövegalkotás, nyelvi játékok, illusztrálás |
Idegen nyelv | 3 perces jelenet: Állatolimpia | Bemutatás |
Művészetek | Felhívás, meghívó szerkesztése Népdalok (vízzel kapcsolatos) | Plakátkészítés Éneklés |
Gyakorlati ismeretek | Vízi járművek tervezése | Tervrajz készítése |
Ügyességi próba | Ügyességi játékok | Csapatjáték |
Megyei szakasz
Témakörök | Tartalom | Tevékenységi formák |
Növényvilág | Fehér tündérrózsa, közönséges nád, széleslevelű gyékény, mocsári gólyahír, fehér fűz, kockás kotuliliom – előfordulási hely, részei, érdekességek (védelem, hasznosítás) | Teszt, villámkérdés, rajz, keresztrejtvény |
Matematika | Gyakorlati jellegű feladatok | Teszt, képrejtvény, betűrejtvény |
Anyanyelv | Wass Albert: Tavak könyve (Utolsó öt mese) | Szövegalkotás, nyelvi játékok, illusztrálás |
Híres emberek | Erdélyi költők, írók, sportolók | Teszt, rejtvény |
Művészetek | G. F. Händel: Vízi zene, ifj. J. Strauss: Kék Duna keringő, Csajkovszkij: Hattyúk tava | Zenehallgatás, teszt |
Idegen nyelv | 3 perces jelenet: Állatolimpia | Bemutatás |
Honismeret | Erdély folyó- és állóvizei | Teszt, tájékozódás térképen |
Gyakorlati ismeretek | A környéken található patak, folyó vagy tó élővilága | Megfigyelés, dokumentálás (jegyzet, fénykép, élménybeszámoló, rajz) Kiselőadás kartonlapra elkészített montázs alapján (70 x100 cm) |
Országos szakasz
Témakörök | Tartalom | Tevékenységi formák |
Állat- és növényvilág | Körzeti és megyei szakaszra kijelölt állatok és növények Vízi életközösségek, vízvédelem | Szóbeli bemutatás, villámkérdés, keresztrejtvény |
Európai Unió | 27 tagállam, fővárosa és zászlója | Memóriajáték, teszt |
Anyanyelv | Wass Albert: Tavak könyve | Szövegalkotás, nyelvi játékok, illusztrálás |
Matematika | Logikai feladatok, mértékegységek, becslés | Teszt, képrejtvény |
Idegen nyelv | 3 perces jelenet: Állatolimpia | Bemutatás |
Művészetek | G. F. Händel: Vízi zene, Csajkovszkij: Hattyúk tava, ifj. J. Strauss: Kék Duna keringő, I. Ivanovici: A Duna hullámain, Smetana: Moldva Toplistás énekesek, együttesek | Zenehallgatás, hangszerfelismerés, teszt |
Híres emberek | Magyar utazók, felfedezők, sportolók, festőművészek, írók, költők | Teszt |
Ügyességi próba | Ügyességi játékok, staféták | Csapatjáték |
Honismeret | Erdély földrajzi és történelmi nevezetességei | Teszt, bemutatás, reklámanyag-készítés |
Könyvajánló:
- Wass Albert: Tavak könyve
- www.wassalbert.eu
- www.scribd.com
- Ajánlott mondák:
- A Rétyi Nyír legendája
- Szent Anna-tó mondája
- A Gyilkos-tó mondája
- Maros és Olt
- A tündérasszony könnye
- A Medve-tó legendája
- Csodálatos állatvilág
- A Tudás Fája
- Nagy képes lexikon gyerekeknek
- Neil Fletcher: Vadvirágok
- Kelemen Attila: Madaras könyv
- Benedek Elek: Magyar mese- és mondavilág
- Kuszálik Mária, Kuszálik Péter: Fák és cserjék
- Napsugár
- Világháló
Javaslat:
Tanulmányi kirándulások a vízi élettér és történelmi nevezetességek megismerésére
Kulcskompetenciák:
anyanyelvi kommunikáció, idegen nyelvi kommunikáció, matematikai és természettudományi kompetenciák, digitális kompetencia, a tanulás tanulása, személyközi és állampolgári kompetenciák, vállalkozói kompetencia, kulturális kompetencia
Kuruttyban fontos készségek:
tervezés, szervezés, elemzés, kommunikáció, végrehajtás, tájékozódás, értékelés, nyomonkövetés, idő- és információ-gazdálkodás
Kuruttyban fontos képességek:
a tanuló legyen képes és kész arra, hogy fantáziáját, egyéni ötleteit önálló és csapatmunka során alkalmazni tudja közös produktum formájában
Kurutty – Általános műveltségi vetélkedő kisiskolások számára – 2012
2002-től a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat támogatásával 2008-tól az Oktatási, Kutatási és Ifjúsági Minisztérium jóváhagyásával
Tisztelt Igazgatók, Kedves Pedagógusok!
Őszinte szívből szeretnénk ismételten megköszönni áldásos munkátokat, hogy az évek hosszú során elköteleztétek magatokat a Kurutty mellett. Büszkék vagyunk Rátok, büszkék vagyunk nagyszerű tanítványaitokra! Bátran kimondhatjuk, igazi csapat vagyunk. Több ezer gyermek és szülő, több száz pedagógus együttes munkájának köszönhetően minden magyarlakta vidéket átfog a Kurutty-vetélkedő.
Az eddigi munkánk során bebizonyosodott, hogy a környező világ megismerése kimeríthetetlen folyamat, és hogy a gyermeki kíváncsiság és fantázia végtelen. Miért ne járulhatnánk hozzá tudásunk legjavával az iskolai tevékenységen túl a tehetséges magyar gyermekek kreatív képességének és személyiségének fejlesztéséhez, amelyre fogyatkozó magyarságunk szempontjából és értékválságos világunkban egyre nagyobb szükség van.
A Kurutty egy nagy játék, felfedezés tele izgalmakkal, szoktuk mondani. Számunkra ez a „játék” a legkomolyabban vett felelősség, mert a legtehetségesebb magyar gyermekek egyéniségének formálása, intelligenciájának fejlesztése van kezünkben.
Ezeknek a tehetséges gyerekeknek, akik valamely, vagy akár több területen produktív-kreatív eredményt érnek el, vagy arra potenciális képességet mutatnak, olyan oktatási szükségleteik vannak, amelyek túllépnek a standard tantervek keretein, és a fejlődés olyan tartalmát, eljárásait és feltételeit teszik szükségessé, amelyek néha bonyolultabbak, átfogóbbak és minőségileg eltérnek a megszokott programoktól. Az ehhez hozzátartozó kreativitás, mely során eredeti ötleteiket kibontakoztathatják, csakis a különböző diszciplínák interakciójából táplálkozhat.
Úgy gondoljuk, hogy ehhez áll legközelebb a Kurutty. Mert a kuruttyolás során nem megtömni szeretnénk tudománnyal gyermekeinket, hanem feltárni előttük a világ megismerésének lehetőségeit. Tanulhatnak állatokról, megismerhetnek híres embereket, belekóstolhatnak a művészetek világába, kipróbálhatnak mindent, amire kíváncsiak. A mi dolgunk pedig csak az, hogy felelősen segítsük őket. Ha ez sikerül, akkor maguktól fognak rátalálni érdeklődési területükre, megtalálják azt, amivel szívesen foglalkoznak és pillanatok alatt a legmagasabb teljesítményre lesznek képesek.
Hogy miért fontos mindez nekünk? Mert: „A gyermek lelke olyan, mint a tükör, mely váltakozva fordul új és új irányba s fényt keres, napok, holdak, csillagok, vagy pislogó gyertyák fényét, mit önmagáról visszatükrözhessen”. Mert: „...magyarnak lenni Erdély földjén annyit jelent, mint mindig egy lépéssel előbb lenni... egy kicsit többnek lenni minden tekintetben... többet dolgozni, többet szenvedni, többet adni, többet tudni, többet érezni, többet gondolkozni... okosabbnak lenni,...” (Wass Albert).
A vetélkedő fő pedagógiai irányzatát pedig továbbra is a tanulók természetes kíváncsiságát kielégítő, ötletes és motiváló helyzetek megteremtésén át a heurisztikus tanulás, csapatmunka és a kulcskompetenciák fejlesztése fogja meghatározni.
Bízva abban, hogy e nagyszerű „projektben” továbbra is társak lehetünk, nagy szeretettel meghívunk 2011-ben is kuruttyolni!
A kezdetek óta mindig más és más téma képezte a vetélkedő anyagát. Néhány példa az utóbbi évekből: Honfoglalás; Itthon Erdélyben, otthon Európában; Híres magyarok; Mesék, mondák; Gyermekversek; Európa állatai, szülőföldünk állatai; Víz, levegő, környezetünk; Az erdő; Tavaszi tarisznya; Micimackó; 2012-ben pedig Tündérország téma köré csoportosítjuk majd a vetélkedő immár hagyományossá vált témaköreit.
Minden kedves pedagógusnak jó munkát és örömteli, sikeres kuruttyolást kívánunk!
2011. november 14.  Tisztelettel: a szervező csapat
|
PDF formátum |
Word formátum |
Jelentkezési lap |
 |
 |
VIDÁM VERSEK VERSMONDÓ VERSENYE
|
|
Szervező: | Hám János Római Katolikus Iskolaközpont, Krányák Jusztina 0726-737176, kranyakj@yahoo.com |
Időpont: | 2012. március 9–10. |
Helyszín: | Szatmárnémeti |
Szakasz: | országos |
Korosztály: | I–IV. osztály |
további tudnivalók
|
Grup Școlar Teologic Romano Catolic
HÁM JÁNOS
Római Katolikus Teológiai Iskolaközpont
SATU MARE, 440010 str. 1 Decembrie 1918 nr.2; tel./fax: +40-261-717180
e- mail: secretar.hamjanos@catholic.ro
|
FELHÍVÁS A VIDÁM VERSEK VERSMONDÓ VERSENYRE
A szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Iskolaközpont az idén immár 12. alkalommal rendezi meg a VIDÁM VERSEK VERSMONDÓ VERSENYÉT az elemi osztályos és az V–VIII. osztályos tanulók számára. Minden Szatmár megyei iskolából szeretettel várunk négy jelentkezőt (egy elsős vagy másodikos, egy harmadikos vagy negyedikes kisdiákot, egy ötödik vagy hatodik osztályos valamint egy hetedik vagy nyolcadik osztályos diákot).
Amint azt a verseny elnevezése is sugallja, a jelentkezőknek ezúttal egy tréfás, humoros verset kell választaniuk a magyar irodalomból (általános iskolások választhatnak prózát is). Egy-egy produkció időtartama lehetőleg ne haladja meg a három percet az elemi osztályosok esetében, és az öt percet az általános iskolások esetében.
Jelentkezési határidő: 2012. március 1.
Az országos döntő időpontja: 2012. március 9–10.
Kérjük, hogy írják meg a jelentkezők nevét, iskoláját, osztályát, a kísérő nevét és elérhetőségét (telefonszám, e-mail), a választott mű szerzőjét, címét.
Szatmárnémeti,
2008. okt. 19.
|
Tisztelettel:
A szervezők
|
KÁNYÁDI SÁNDOR SZAVALÓVERSENY
|
|
Szervező: | Dénes Irén, 0741-425752, denesiren@gmail.com |
Időpont: | 2012. május 11–13. |
Helyszín: | Varsolc, Szilágy megye |
Szakasz: | országos |
Korosztály: | I–IV. osztály |
további tudnivalók
VARSOLCI ÁLTALÁNOS ISKOLA
Kányádi Sándor országos szavalóverseny I.-IV. osztályos tanulók számára
Kedves kollégák, kedves kisdiákok!
„A vers olyan lelki lábbeli, amelyet mindenki viselhet.”
– mondta Kányádi Sándor költő 2011-ben a magyar kultúra és vers ünnepére szervezett egyik író-olvasó találkozón. A költő azt is elmondta a gyerekeknek, hogy a vers olyan lábbeli, melyet ha megírtak és valaki megtanulja, egész életében, öregember és öregasszony koráig, magához igazítva viselheti, nem nő ki belőle soha.
Mi már 14. éve viseljük ezt a leki lábbelit. Szeretnénk, ha az idén is beneveznétek versenyünkre. Olvassátok el figyelmesen a következőkben leírt tudnivalókat!
Jó munkát, kellemes készülődést kívánunk!
A versenyzők két kategóriában mérhetik össze tehetségüket: I-II. osztályosok valamint III-IV. osztályosok.
Követelmények:
- Egy szabadon választott Kányádi Sándor vers, és egy szabadon választott huszadik századi vers kiválasztása (nem túl hosszú mű), ezek bemutatása
- Tiszta, helyes beszéd
- Az előadás módja (gesztusok nélkül)
- A levegővel való helyes gazdálkodás
- Szöveghűség
- A gyerek személyiségéhez, korához illő vers választása
- A két választott vers különböző jellegű legyen
- A verseny ideje alatti megfelelő magatartás
- A szavaló öltözete erősítheti a hatást
A verseny felépítése:
A verseny felmenő rendszerű: részei az osztályi, iskolai, körzeti, megyei szakaszok. A megyei szakasz nyertesei részt vehetnek a varsolci országos szavalóversenyen. Megyénként 2 tanulót várunk, (egy tanuló az I–II. osztályból , egy tanuló a III–IV. osztályból).
Az országos vetélkedő időpontja: 2011 május 11-12-13.
A verseny színhelye a VARSOLCI KULTÚRHÁZ.
Varsolc község a Kraszna folyó mentén, Szilágy megyében, Szilágysomlyótól 10 km-re, Zilahtól 18 km-re, a Nagyvárad-Zilah-Kolozsvár útvonalon helyezkedik el.
Jelentkezési határidő: 2012. április 1.
Minden kedves verskedvelőt szeretettel várunk!
további tudnivalók
Őseinkről, hőseinkről ősi szavaink segítségével
A III. osztályosok monda- és regemondó versenye hagyományaink őrzését, regéink, mondáink megtartását, visszaszerzését, mesélését hivatott szolgálni úgy, hogy anyanyelvünk ősi szavai újra elfoglalhassák tudatunkban az őket megillető helyet.
A hagyomány megőrzése, mint többen is valljuk, első sorban nem tudást, de érzékenységet jelent. Vért és sebeket, megrendülést vagy vigaszt.
– Hagyomány? Miféle örökség? – kérdezné az illetéktelen.
– Őseink vagyona, múltja, öröme, bánata, szenvedése, kivirágzása, nemzeti büszkesége, halálmegvető félelme, gyászos napjainak megszámlálhatatlansága, s valamennyi csokorba kötve, melynek neve legenda, monda, rege - felelném neki nem kis büszkeséggel. Üzenetükből számunkra a legfontosabb „A haza mindenek felett”.
Hagyományainkban megszólalnak a siratók, a kövek, a hágók, a szakadékok, a Duna és a Tisza, a Maros és az Olt, a fenyvesek és a tavak. Minden, minden mesél nekünk, ha megértjük a szavát.
Bárdosi Ilona
A vetélkedő célja:
- Újra felfedeztetni kicsikkel és nagyokkal a regéket, mondákat, mint nyelvi és történelmi hagyományaink nélkülözhetetlen kincseit.
- Felfedeztetni a bennük rejlő nyelvi ősvagyont: ősi szavainkat, a történelmi igazságokat, a történelmi személyiségeket, történelmi helyeket.
- Ismerjék meg a gyerekek a népi nyelv alkotó erejét.
- Mondják el másoknak is az elolvasott mondákat és merjenek kérdezni, ha valami számukra nem elég világos.
- Vegye észre minden mesélő, hogy a nyelvnek mindenre van szava, neki magának csak arra, amit birtokol, tehát akarjon.
- A gyakori, hangos, tiszta, összefüggő, értelmes beszéd szorgalmazása.
- Szeretnénk, ha mindenkiben tudatosulna, hogy a mondák olvasása megalapozza történelmi szókincsünket, történelmi kultúránkat, alapja és kiteljesítője lehet a történelem tanulásának, segít eligazodni mindennapjainkban és újraalkotni képzeletünkben a régmúlt időket.
A verseny szerkezete
A verseny felmenő rendszerű: részei az iskolai, körzeti, városi és megyei szakaszok.
Iskolai szakaszok: 2012. február 27-ig
Körzeti szakaszok: 2012. március 30-ig
Megyei szakaszok: 2012. április 13-ig
Az országos szakasz: 2012. május 5.
Az országos szakasz (a döntő) színhelye: Marosvásárhely
Időpont: 2010. május 4–6.
Jelentkezési határidő: 2010. április 16.
Minden megyéből várjuk az első két nyertest.
A vetélkedő követelményei:
- Tiszta forrásból! Tehát csak magyar népmonda vagy rege
- Tiszta, szép, helyes beszéd
- Egy tartalmilag összefüggő szövegrészt (gondolati egységet) egy levegővétellel mondjon el.
- Ne válassza el a szószerkezeteket, érezze azok összetartozását.
- Érzékelje, érzékeltesse a hangok időtartamát.
- Ügyeljen a tiszta, szép, helyes kiejtésre.
- Hangtani jelenségeket (hasonulást stb.) kiejtésben tudja alkalmazni.
- Használja bátran az előforduló ősi szavakat vagy az előforduló régies kifejezéseket, de a népnyelv szavait is.
- Az előadás módja
- megfelelő hangmagasság
- a hang árnyalása
- a mondat dallamának és hanglejtésének tiszteletben tartása
- átélés, érzelmi hatás, arcmimika összhangja
- A levegővel való gazdálkodás
- helyes légzés
- elegendő levegője legyen egy összefüggő szövegrész elmondásához.
- A mesélés időtartama nem haladhatja meg a 3 percet.
- A mondát, regét mondó öltözete erősítheti a hatást.
Megyei szervezők:
Marosvásárhely, Dacia Gimnázium
Maros Megyei Tanfelügyelőség
Jelentkezhetnek telefonon és e-mail címen. Kérjük kitöltve elküldeni az alább letölthető táblázatokat:
|
PDF formátum |
Word formátum |
Jelentkezési lap 1 |
 |
 |
Jelentkezési lap 2 |
 |
 |
Szakács Judit, 0744-159118, szakacsjudit@yahoo.com
Molnár Hajnal, 0752-373262, mohajnal@yahoo.com
Várjuk szeretettel!
A Maros megyei tanítók
KÉPEK DICSŐ MÚLTUNKBÓL Egyéni és csoportos történelmi pályázat |
|
Szervezők: | Balajti Annamária, 0751-098273; Barta Szilvia; Fándly Enikő, 0723-635645, fandlyeniko@freemail.hu; Stanca Melinda, 0771-593885, 0740-213221 |
Időpont: | Beküldési határidő: 2011. december 5. Országos döntő: 2012. május 9. |
Helyszín: | Nagyvárad |
Szakasz: | országos |
Korosztály: | IV. osztály |
Honlap: | www.mrk.ro/kdm |
további tudnivalók
KÉPEK DICSŐ MÚLTUNKBÓL
on-line történelmi vetélkedő
– 4. évad / 2011–2012 –
Témakör: Honfoglalás
Meghírdetés: 2011 szeptember
Országos döntő helyszíne és időpontja: 2012 május 9.
VERSENYFELHÍVÁS
„A múltat tiszteld a jelenben, s tartsd meg a jövőnek” (Szacsvay István)
Ha már III-os, IV-es vagy kutató kedvű V-es, VI-os lettél, tarts te is velünk felfedező utunkon, a Képek dicső múltunkból elnevezésű vetélkedőn! Lapozz, kutass, gyűjts érdekességeket, képeket dicső múltunkból! Ismereteidnek és ötleteidnek adj bármilyen formát! Készíts kismonográfiát (képes- szöveges ismertetőt, ötlet-mozaikot) vagy rajzolj, vágj, ragassz, szőjj, fonj, nemezelj, formázz, gyúrmázz, agyagozz, vagy akár korongozz!
Örökítsd meg egyedi módon gondolataidat!
Fordulj bátran felnőttekhez (tanítódhoz, tanáraidhoz, szüleidhez, nagyszüleidhez) útmutatásért. Lapozz a könyvekben! Kutass az interneten! Szörfözz! – Ha egyedül nem megy, próbáljátok többen együtt, csapatban (akár közösen az osztállyal)!
A jutalmad nem marad el! Akár a Napsugár lapjain is viszontláthatod munkáid!
Idei feladatunk: Honfoglalás
Beküldési határidő: 2011 december 5.
Várjuk munkáidat: Annamari, Enikő, Melinda és Szilvia tanító nénik. A munkák eljuttatásában segítségünkre vannak a „napsugaras” Karcsi és Gyuri bácsik.
Kedves pedagógus kollégák!
A versenyre jelentkezni a Napsugár honlapjáról, illetve a www.mrk.ro/kdm web-oldalon letölthető jelentkezési lap és társszerződés (2 példányban) kitöltésével, illetve ezen iratoknak az alábbi elérhetőségek bármelyikére való eljuttatásával lehet. Információért forduljatok bizalommal a megyei szervezőhöz, aki várja az elkészült munkákat!
Köszönjük az érdeklődést!
Elérhetőségek:
- honlap: www.mrk.ro/kdm
- telefon: Balajti Annamária: 0751-098273, Barta Szilvia: 0766-220579, Fándly Enikő: 0723-635645, Stanca Melinda: 0771-593885, 0740-213221
- e-mail: balajtiannamaria@yahoo.com, fandlyeniko@freemail.hu
- postacím: Barta Szilvia, Nagyvárad, Ialomiței u. 3. szám, bl. Pb 15, 10-es ajtó
- a „Napsugaras” Karcsi és Gyuri bácsi
|
PDF formátum |
Word formátum |
Jelentkezési lap (románul) |
 |
 |
Társszerződés (románul) |
 |
 |
BARANGOLÁS AZ EU-BAN Csapatverseny |
|
Szervező: | Tankó Veronika Zita, 0745-861660, zitus71@freemail.hu |
Időpont: | 2012. május 11–13. |
Helyszín: | Nagyvárad |
Szakasz: | országos |
Korosztály: | III–IV. osztály |
további tudnivalók
„Egység a sokféleségben”
MEGHÍVÓ
Tisztelt Kollégák!
A 2011/12-es tanévben ismét megrendezésre kerül a román Tanügyminisztérium által elismert Barangolás az EU-ban című általános műveltségi vetélkedő!
Indoklás:
A mostani kisiskolások már az EU polgáraiként nőnek fel. A rendezvény céljai e tényből kiindulva:
- az EU lényegének, rövid történetének, jelképeinek, tagállamainak, sokszínűségének,
- multikulturalitásának megismer(tet)ése a jelenleg érvényben levő tantervi követelményeknek és a gyermeki kiváncsiságnak megfelelően,
- ez által az egyes tagállamok értékeinek, fontosságának tudatosítása,
- saját értékeink megbecsülésére való nevelés,
- a tanulók látókörének bővítése az interdiszciplinaritás megteremtése által (földrajzi, történelmi, kulturális alapismeretek).
Célcsoport: III-IV-es tanulókból álló 3 fős csapatok
Könyvészet:
- a jelenleg érvényben levő IV-es történelem és földrajz tankönyvek, a világháló: alapismeretek az EU-ról (pénzneme, himnusza, ünnepe, jelszava; a tagállamok neve, fővárosa, zászlója, autójelzése)
- a Napsugár gyermekfolyóirat 2002/2003-as sorozata (kivétel a májusi szám) és 2004 / 9., 10., 12-es (szeptember, október, december), 2005 / 6-os (júniusi) példányai (megjegyzés: letölthetők a Napsugár honlapról, Kószabósza utazásainál)
- Európa fizikai és politikai térképe (csak alapfokú ismeretek!)
A verseny felépítése:
A verseny felmenő rendszerű, melynek szakaszai:
- az osztály szintjén megrendezett selejtezők, melyet a megyei szakasz követ.
- A megyei szakasz on-line/levelező –típusú, amelyre a vetélkedő szervezőjénél kell benevezni.
Ezt követően a megadott postai vagy elektronikus címre juttatjuk el a csapatoknak a megoldandó feladatsort.
- A megyei szakasz nyertesei részt vehetnek Nagyváradon az országos döntőn.
Időpont: 2012. május 11-12. (a vetélkedő napja 2012. május 12, szombat)
Helyszín: a nagyváradi Szent László Római Katolikus Iskolaközpont
Jelenkezni: 2012. február 1-15. között lehet Tankó Zita szervezőnél, a 0745-861660-as telefonszámon vagy a zita.tanko@yahoo.de elektronikus címen.
Tankó Zita, szervező
|
PDF formátum |
Word formátum |
Jelentkezési lap |
 |
 |
HÍRES EMBEREK, FELFEDEZŐK, MŰVÉSZEK A VILÁGKULTÚRÁBAN
|
|
Szervező: | Bitte Rozália, 0740-386101, rozalia.bitte@freemail.hu |
Időpont: | 2012. április első hetében |
Helyszín: | Nagyvárad |
Szakasz: | országos |
Korosztály: | III–IV., V–VI., VII–VIII. osztály |
további tudnivalók
Híres emberek, felfedezők, művészek a világkultúrában
Kedves kollégák!
Szeretettel várjuk diákjaitokat versenyünkre, amelyet röviden bemutatnánk az alábbiakban!
A verseny célja: A tanulók általános műveltségének a bővítése, fejlesztése az irodalom, a történelem, a tudományok, a művészetek területén.
A tanulóknak egy összefoglaló pályamunkával, beszámolóval kell készülniük a meghírdetett témának megfelelően.
Korcsoportok: III–IV., V–VI., VII–VIII. osztály
A benevezett tanulók pályamunkái előbb megyei szintű versenyen vesznek részt. A megyei szervező egy általa meghívott szakmai zsűri segítségével értékeli a dolgozatokat, s eredményt hirdet.
Az országos fordulóban a megyei szintű versenyről érkezett I., II., III. helyezettek vesznek részt a korcsoportoknak megfelelően (III–IV. osztály I., II., III. helyezettek, V–VI. osztály I., II., III. helyezettek, VII–VIII. osztály I., II., III. helyezettek).
A tanulók feladata az lesz, hogy olvassanak a kijelölt témának megfelelően, erről információkat, szöveganyagot és képanyagot gyűjtsenek, majd azt alkotó módon összesítsék és egy kerek egész pályamunkát, dolgozatot írjanak. A tanulókat útbaigazíthatják mind a felkészítő tanárok, mind a tanulók szülei.
A tanulók a dolgozatba, pályamunkába beékelhetnek a témának megfelelő képeket, fotókat, portrékat, rajzokat.
Témák:
III–IV. osztály: Az ókori görögök
V–VI. osztály: Marco Polo
VII–VIII. osztály: Michelangelo
A megyei pályázatok beküldési határideje:
2012. február 28.
Az országos döntőre a beküldési határidő:
2012. március 10. Nagyvárad (közölni fogjuk a postafiók címét is)
|
|
|
|