Vissza a nyitóoldalra
 
 
 
e-mail
e-mail
Honlaptérkép Videócsatornánk Kövess minket a Facebook-on
Szezám, nyílj ki!  Szezám, zárulj!

KRIZA JÁNOS ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ, BALLADAÉNEKLŐ ÉS MESEMONDÓ VERSENY
országos, egyéni
 
Szervező:mese 0-IV. osztály: Napsugár, naps.sziv@napsugar.ro, 0264-418001, 0743-139941;
mese V-XII. osztály és ballada: Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége, www.aesz.ro, aesziroda@gmail.com
Korosztály:0–XII. osztály
további tudnivalók
  • Versenyfelhívás
  • Közlemény
  • Eredmények
  • Díjazottak

Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő
és Mesemondó Verseny, 2020

Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége 2000 áprilisában szervezett először balladamondó versenyt középiskolás diákoknak. A mesemondó versenyt a Napsugár javaslatára, a gyermeklap szerkesztőségével közösen indítottuk el, és 2002-től 2009-ig a Magyar Nyelv Napjai keretében szerveztük. 2010-ben a verseny történetében először találkozott a két népköltői történetmondó műfaj, a ballada és a népmese. 2013-tól pedig külön kategóriában megszervezzük a balladaéneklők versenyét is. A rendezvényt Kriza János népköltészet-gyűjtőről neveztük el.
A versenyre bejelentkezett diákoknak a magyar népköltészet gazdag kincsestárából kell válogatniuk, és ezáltal kapcsolatba kerülhetnek a magyarság szellemi örökségének értékes részével.
Sajnos az idei versenyt a járványügyi helyzet miatt nem szervezhetjük a megszokott módon, ezért virtuális (online) versenyt hirdetünk.
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) és a Napsugár gyermeklap szervezi a megyékben lévő AESZ-tagok, valamint az AESZ és a Napsugár barátainak segítségével.
A mesemondó versenyen 0–XII. osztályosok vehetnek részt egy szabadon választott népmesével. A két kisebb korosztálynak legfeljebb 3 perces, a középiskolásoknak legfeljebb 5 perces népmesét kell elmondaniuk kellékek és színészi játék nélkül, árnyaltan, kifejezően, hitelesen, minél közelebb a népi mesemondók stílusához.
A balladamondó versenyre IX–XII. osztályosok, a balladaéneklő versenyre pedig V–XII. osztályosok jelentkezhetnek. A versenyzőknek egy szabadon választott népballadát kell előadniuk.
A 0–IV. osztályos mesemondók előadásáról készült felvételt a naps.sziv@napsugar.ro címre, a többi versenyzőét az aesziroda@gmail.com címre kell elküldeni október 25-én 22 óráig.
A küldött felvétel kívánatos műszaki adatai: Videóformátum: .mov, .mpeg4 vagy .mp4. Felbontás: 1080p:1920x1080 (FULL HD) vagy 720p:1280x720 (HD). Képarány: 16:9 (fekvő).
Nagy méretű fájlok küldéséhez ajánljuk a következő szolgáltatókat: www.wetransfer.com vagy www.myairbridge.com
A felvételt kísérő levélben kérjük megírni: az előadott mese/ballada címét, a versenyző adatait (név, iskola, osztály, postai cím, e-mail cím, telefon).
Kérjük, amennyiben lehetséges, a megyében szervezzenek szintén online módon előválogatást. Ez esetben megyénként 5 0–IV. osztályos és 3 V–VIII., valamint 3 IX–XII. osztályos mesemondó, 3 V–VIII. és 3 IX–XII. osztályos balladaéneklő, valamint 3 IX–XII. osztályos balladamondó előadásának felvételét várjuk.
A felvételeket semleges zsűri bírálja el.
A díjazott versenyzők könyvjutalomban részesülnek.
Amennyiben a járványügyi helyzet megengedi, november 13. és 15. között Sepsiszentgyörgyön megtartjuk az idei A Magyar Nyelv Napjai rendezvényt. Ennek keretében kerülne sor a Kriza-verseny döntőjére is, amelyre mindhárom versenyforma minden korcsoportjának három legjobb versenyzője kap meghívást. A végleges rangsort a döntőn való szereplés alapján állítja fel a zsűri.
Az online-verseny többi díjazott versenyzőjének postán küldjük el a könyvjutalmat.
A döntőre meghívott 18 versenyzőt szülő vagy családtag kísérheti, és meghívást kap a felkészítő tanító/tanár is.
A résztvevőknek a járványügyi szabályoknak megfelelően biztosítunk szállást és étkezést.
A résztvevők szállás-, étkezési és utazási költségeit Szövetségünk biztosítja.
A Magyar Nyelv Napjai és a Kriza-verseny meghívottjai november első napjaiban értesítést kapnak a rendezvény programjáról és minden tudnivalóról.
A rendezvény és verseny minden mozzanatában a járványügyi rendelkezéseknek megfelelően járunk el, és erre kérjük a megyei segítőket is.
Érdeklődni az AESZ-nél (aesziroda@gmail.com, 0744384053) és a Napsugár szerkesztőségében (naps.sziv@napsugar.ro, 0743139941) lehet.

Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége és a Napsugár gyermeklap
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | EO–II. osztályosok

I. díj

Bándi Brigitta
Szatmárnémeti, II. osztály

II. díj

Szabó Dávid
Dés, II. osztály

III. díj

Györfi Abigél
Gyergyóremete, II. osztály

Dicséretek

Remán Zippenfenig Botond
Négyfalu, II. osztály

Borbándi Rezeda
Torja, EO

Szabó Loránd
Szalárd, I. osztály

Patakfalvi-Nagy Eszter
Ótelek, II. osztály

Napsugár különdíjak

Nădejde-Benke Balázs
Kovászna, I. osztály

Cseke Júlia Laura
Kraszna, EO

Horváth Szivia Viktória
Arad, II. osztály

Varga Ákos
Zilah, I. osztály

ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | III–IV. osztályosok

I. díj

Juhász Pálma
Temesvár, III. osztály

II. díj

Cseke Anna
Marosvásárhely, III. osztály

III. díj

Endes Ábrahám Ákos
Csíkszereda, IV. osztály

Dicséretek

Bálint Bianca
Szatmárnémeti, IV. osztály

Nagy Lilla
Nagyvárad, III. osztály

Bíró Boglárka
Szováta, III. osztály

György Imola
Kolozsvár, III. osztály

Napsugár különdíjak

Benő Mátyás
Kolozsvár, III. osztály

Zsigmond Zoltán
Sepsiszentgyörgy, IV. osztály

Iakob Szabolcs Robert
Kolozsvár, IV. osztály

Kolumbán-Portik Nóra
Gyergyószentmiklós, IV. osztály

Kónya Ágota
Marosvásárhely, III. osztály

Diosán Bálint
Marosvásárhely, III. osztály

ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | V–VI. osztályosok

I. díj

Puskás Szabina
Gyulakuti Általános Iskola, Gyulakuta, V. osztály

II. díj

Fülöp Zsolna
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, V. osztály

Kocsis-Feri Benjámin
1-es számú Szakképző Líceum, Sarmaság, V. osztály

III. díj

Rémán Sarolta
Apáczai Csere János Általános Iskola, Apáca, V. osztály

Máthé Nimród
Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó, V. osztály

Székely Zsanett
Gyulakuti Általános Iskola, Gyulakuta, V. osztály

Dicséretek

Dull Anna
Mihai Eminescu Általnos Iskola, Zilah, V. osztály

Erős-Joó Kristóf
Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium, Nagyvárad, VI. osztály

ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | VII–VIII. osztály

I. díj

Cseh Noémi
Jancsó Benedek Általános Iskola, Gelence, VIII. osztály

II. díj

Simon Tímea
Bethlen Gábor Általános Iskola, Székelyudvarhely, VII. osztály

III. díj

Rancz-Gyárfás Gergő
Petőfi Sándor Általános Iskola, Kézdivásárhely, VII. osztály

Dicséretek

Domokos Anita-Noémi
Simion Bărnuțiu Általános Iskola, Zilah, VII. osztály

Rancea Alex Krisztián
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, VII. osztály

ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | IX–XII. osztály

I. díj

Rancz-Gyárfás Hanna
Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely, XI. osztály

II. díj

Baconi Botond
Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy, XII. osztály

III. díj

Nagy Eszter
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, XI. osztály

Dicséretek

Kocsis Bernadett
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti, X. osztály

Sebők Máté
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti, X. osztály

ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ VERSENY

I. díj

Debreceni Máté
Gheorghe Șincai Tanítóképző, Zilah, IX. osztály

Szilágyi Anna
Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, XI. osztály

II. díj

Molnár Júlia-Anna
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, X. osztály

III. díj

Nánia Hanna
Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely, XI. osztály

Dicséret

Szőcs Noémi
Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed, XI. osztály

BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | V–VIII. osztályosok

I. díj

Mátis Adrienn
Plugor Sándor Művészeti Líceum, Sepsiszentgyörgy, VII. osztály

II. díj

Hodor Balázs
Kun Kocsárd Általános Iskola, Ozsdola, VIII. osztály

III. díj

Péter Nóra
1-es számú Általános Iskola, Zabola, VIII. osztály

Dicséretek

Ceaus Martina
Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó, V. osztály

Bacsó Ágnes
Művészeti Líceum, Nagyvárad, V. osztály

Balázs Gergő
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, V. osztály

Bodor Zsanett
Gyimesbükk, VI. osztály

Gábor-Fikó Helga
Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola, Gyimesközéplok, VII. osztály

BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | IX–XII. osztályosok

I. díj

Balog Brigitta
Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya, X. osztály

II. díj

Moldovai Dóra
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, XI. osztály

III. díj

Laslau Gabriela
Buda, X. osztály

Dicséretek

Kovács Sára
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, IX. osztály

Szabó Abigél
Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár, XII. osztály

Ráduly Gyopár
Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó, X. osztály