SAKK-FALAT – DECEMBER

MÜLLER KATI és MÜLLER TIBOR rovata

Sakk – játék vagy sport?

A válasz: mindkettő. Egyesek számára szórakoztató időtöltés, mások számára viszont, akik versenyszerűen űzik, a sportokra jellemző szellemi és fizikai felkészültséget igényel.

Az első nemzetközi sakktornát 170 éve, Londonban rendezték meg, elindítva ezzel a bajnokságok, világversenyek egész sorát, a kétévente rendezett, sakkolimpiának nevezett csapatversenyt is beleértve.

Manapság a legnagyobb versenyeket több millióan követik a televízió vagy a számítógép képernyőin, és több ezren nézik meg élőben is a meccseket, melyeket csapatok és egyéni játékosok, nők, férfiak, gyermekek, sőt, kizárólag számítógépek számára is rendeznek. Egy mérkőzés vagy meccs több játszmából áll, tehát a győzelemhez nem elég egyszer mattot adnunk ellenfelünknek. Ez részben azért van így, mert a sakkjátszmák gyakran érnek véget döntetlennel. Például ebben a helyzetben a játszma döntetlenben végződik, ha a sötét játékosnak kell lépnie. Vajon el tudod magyarázni, miért?

Az 1984-es világbajnokságon a két győztesjelölt csatája 5 hónapon át, 48 játszmán keresztül tartott, közülük 40 döntetlennel végződött. A szervezők ezek után egy évvel későbbre halasztották a meccset.

A sakkversenyek többek között a játékosoknak adott gondolkodási idő hosszában különböznek. Az úgynevezett levelezős sakkban hetek, hónapok, akár évek is eltelhetnek, amíg egy lépés megszületik, amelyet azután elektronikus vagy papírra írt levélben közölnek az ellenféllel. Ezzel ellentétben a villámsakk leggyorsabb változataiban csupán 15 másodperc áll a játékosok rendelkezésére. Az ilyen játszmákat leginkább számítógépen keresztül szokták játszani.

A levelezős sakk és a villámsakk legfurcsább eseteivel szemben a legtöbb sakkversenyen körülbelül 1 óra és 10 perc között mozog egy játékos gondolkodási ideje, amit sakkórával mérnek. A szerkezeten két kijelző van, ezek mutatják a két játékos idejét , fölöttün egy-egy gomb található. Miután az egyik sakkozó lépett, megnyomja a hozzá közel eső gombot, mely leállítja a ő óráját és elindítja ellenfele óráját. Ma már a legtöbb okostelefont is átalakíthatjuk sakkórává.

A sakkversenyek világa nagyon izgalmas. Sok gyakorlással te is megtapasztalhatod ezt az élményt!